Bağ Kur Emeklisine Ertesi Ayı Bekleme Kuralı Kaldırıldı ! Aylıkların Ne Zaman Yatacağı Belli Oldu

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Bağ Kur'lu vatandaşları sevindirecek bir uygulamaya imza atıldı. Bağ Kur kapsamında emeklilik dilekçesi veren vatandaşlar emekli aylığı almak için ertesi ayı beklemeyecek. Bu kapsamda ödemelerin ne zaman yapılacağı belli oldu.

EKONOMİ 13.11.2018, 10:31
Bağ Kur Emeklisine Ertesi Ayı Bekleme Kuralı Kaldırıldı ! Aylıkların Ne Zaman Yatacağı Belli Oldu

Sosyal Güenlik Kurumu tarafında emekli aylıkları ay içinde periyotlara bölünerek ödeniyor. Bu kapsamda Emekli Sandığı aylıkları ayın 1’i ile 5’i arasında, SSK’lıların aylıkları 17’si ile 26’sı arasında, BAĞ-KUR’luların aylıkları da her ayın 25’i ile 28’i arasında ödeniyor.

ERTESİ AYI BEKLEME UYGULAMASI KALDIRILDI

Bilindiği gibi Bağ Kur'lu bir vatandaş emekli dilekçesini verdiğinde aylık ödemesini almak için ertesi ayı bekleme zorundaydı. Örneğin, 13 Kasım 2018’de emeklilik dilekçesi verenlerin aylığı 1 Aralık’tan geçerli olmak üzere bağlanıyor. Ancak, ödemeler daha sonra gerçekleştiriliyor. Bu uygulama Sosyal Güenlik Kurumu tarafından kaldırıldı.

Eski uygulama devam etseydi 13 Kasım'da emeklilik dilekçesi veren bir vatandaş ilk emekli aylığını 25 - 28 Aralık tarihleri arasında alacaktı. SSK'lıların hala ilk emekli aylığı ödemeleri ise bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın aktardıklarına göre Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Bağ Kur'lular için bu uygulama kaldırıldı. Emekli Sandığı mensuplarının emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra SSK ve Bağ Kur'lularda olduğu gibi beklenmiyor. İşlemler gerçekleştirildikten hemen sonra emeklinin aylığı banka hesabına yatırılıyor.

ÖDEMELER 5 GÜN İÇİNDE 

Bu kapsamda Bağ Kur'lu bir vatandaşın ilk emekli aylığı ödemelerini almak için 28 Aralık tarihini beklemek yerine 1-28 Aralık tarihine ilişkin aylığı, aralık ayının ilk 5 gününde banka hesabına yatırılacak. 28 Aralık’ta da ocak ayı emekli aylığını alacak.

Yorumlar (1)
Gözde 12 ay önce
Bu kanun yürürlüğe girdi mi alo 170 arıyorum resmi açıklama yok deniliyor.