Bağdat Domatese Müşteri Oldu ! Fiyatlar Uçtu

Domatesin endeksi yeniden yükselişe geçti. Bilindiği gibi domates tanzim satış noktalarının en önemli kalemlerinden biri ancak Irak alım için yönünü Türkiye'ye çevirince domates fiyatları uçtu.

EKONOMİ 15.03.2019, 08:05 15.03.2019, 15:24 Batuhan
Bağdat Domatese Müşteri Oldu ! Fiyatlar Uçtu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde domatesin üretim fiyatı bir gün içerisinde 4.5 TL'den 5.3 TL'ye yükseldi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, bu dönemde düşmesi beklenen sebze fiyatlarının daha da yükselmesini şaşkınlık içerisinde izlediklerini söyledi.

Karar Gazetesinin aktardıklarına göre Tavşan, üreticilerin malını direkt satışa sunduğu ve Türkiye'de sebze ve meyve fiyatlarının belirlenmesinde kilit rol oynayan halde, ısınan havalara rağmen fiyat düşüşü değil fiyat artışı görüldüğüne dikkat çekti.

Domates fiyatlarının son bir gün içerisinde yüzde 32'lere varan oranlarda arttığına işaret eden Tavşan, bu durumun üretimde beklenen artışın bir türlü gerçekleşememesiyle Irak'tan gelebilecek talepten kaynaklandığını belirtti. 12 Mart'ta halde kilosunu 2 lira 80 kuruştan satışa sunduğu domatesin fiyatı, 13 Mart'ta 4 lira 70 kuruşa kadar yükseldi.

Yorumlar (0)