Bakan Ağbal: Elektronik Ticaret Gece-Gündüz Takip Edilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, internet üzerinden yapılan bütün ticareti takip edebilmek için 200 kişilik özel ekip oluşturulacağını açıkladı.

EKONOMİ 19.09.2017, 14:33
Bakan Ağbal: Elektronik Ticaret Gece-Gündüz Takip Edilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticareti takip etmek için 200 kişilik özel bir ekip oluşturulacağını, internet ortamında yapılan bütün ticaretin anlık takip edileceğini açıkladı.

Günlük Kiralanan Evler İnternet Üzerinden Yapılıyor

Bakan Ağbal, İstanbul, Ankara, Antalya ve Muğla gibi birçok ilde son zamanlarda çoğalan günübirlik konaklama ihtiyacına bağlı yeni bir sektör geliştiğini ve buradaki kayıt dışılığının gidere arttığını ifade etti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, özellikle organizasyon firmaları üzerinden evlerin günlük kiraya verildiğini ifade ederek, bu tarz kiralamalarının çoğunlukla internet üzerinden yapıldığını belirtti.

Bakan Ağbal, giderek çoğalan bu uygulamaları vurgulayarak, İçişleri Bakanlığı'nın günlük kiralanan konutlar ile ilgili bilgi topladığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı Bilgi Topluyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal giderek artan elektronik ticaret ile ilgili; "Haklı olarak kayıtlı şirketlerimiz bize 'Vergimizi ödüyoruz, kayıtlıyız ama bu işletmeler haksız rekabet yapıyor.' diye şikayette bulundular. Bunun üzerine bir düzenleme yaptık, dedik ki: 'Eğer evinizi günlük kiraya verdiyseniz, buradan aldığınız kira günlük 50 lira da 100 lira da olsa banka kanalıyla ödemek zorundasınız, ödemezseniz ceza veririz.' Konut sektöründe İçişleri Bakanlığıyla bunu çalıştık. İşin güvenlik, asayiş tarafı da var, bu da son derece önemli.İçişleri Bakanlığı günübirlik konut kiralamalarıyla ilgili bilgi topluyor. Biz de Maliye olarak bunların ödemelerini bankacılık sistemine aldık" açıklamasında bulundu.

Araç kiralamaların da internet üzerinden yapıldığını belirten Ağbal, ciddi kayıt dışılık olduğuna, yapılan tebliğ düzenlemesinde 5 bin liranın altında araç kiralaması olsa bile ödemelerin bankacılık sisteminden olması şartı getirdiklerini belirtti.

Ağır Yaptırım Uygulanıyor

Kayıt dışılıkla mücadelede, bankacılık sisteminden ödemenin başarı sağladıkları alanlardan biri olduğunu belirten Bakan Ağbal; "Bankacılık sistemine ödemenin kaydı alındığı andan itibaren biz o geliri kavrayabiliyoruz. Eğer bu bankacılık sisteminden yapılmazsa ağır yaptırımları var, o da caydırıcı oluyor” ifadelerine yer verdi.

‘Bu Daha Başlangıç’

Bakan Ağbal, yapılan tebliğ düzenlemesinden sonra denetimlere başlandığını belirtti. 4 bin kişi hakkında denetleme yapıldığını belirten Ağbal; “Haziran ve temmuz aylarında yaklaşık 4 bin 275 vatandaş hakkında denetleme yaptık. Bunlardan bin 46'sının hiç vergi mükellefiyeti olmadığını tespit ettik, yani yüzde 25'ini vergi mükellefi yaptık.

Dolayısıyla bir anda hiç vergi dairesine uğramayan bin kişiyi tespit etmişiz. Bu daha başlangıç. Bu dönemde yaklaşık 3 milyon lira vergi ve ceza kestik. Bu daha başlangıç, önümüzdeki aylarda rakamlar çok daha yukarı çıkacak" açıklamasını yaptı.

Gece-Gündüz Ekrandan İzlenilecek

Yalnızca tebliğ düzenlemesi ile kalınmayacağını, yakın tarihte Gelir İdaresi Başkanlığında (GİB) büyük bir risk analiz merkezi kuracaklarını ifade eden Bakan Ağbal; “Bundan sonra e-ticaret artık 'Biri bizi gözetliyor evi' gibi olacak. Biz gece gündüz e-ticareti artık ekrandan izleyeceğiz.

Özel bir ekip ve birim kuruyoruz. İnternet ortamında yapılan bütün ticareti anlık takip edeceğiz. Gayrimenkul alıp satanları, kiralayanları, 'internetten ikinci el eşya alıp satıyorum' diyenleri, e-ticaret platformlarını takip edeceğiz" açıklamasında bulundu.

E-ticaret Kayıtlı Olarak Büyüyecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 200 kişilik bir ekip oluşturulacağını, mal ticareti, araç alımı satımı, gayrimenkul gibi her sektör için ayrı çalışma masalarının kurulacağını ifade etti. Elektronik ortamda ticaret yapan internet sitelerinin var olduğunu belirterek, onlara hükümlülüklerin verileceğini açıkladı. E-ticaretin Türkiye'de kayıtlı şekilde büyüyeceğini belirten Ağbal, herkesi kayıtlı olmaya davet etti.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)