Bakan Albayrak'dan Flaş Konkordato Açıklaması! Konkordato Nedir?

Bakan Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden konkordato ilan eden firmalar hakkında yeni bir bilgi paylaştı. Albayrak açıklamasında, "Bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. " ifadesini kullandı.

EKONOMİ 24.04.2019, 11:44
Bakan Albayrak'dan Flaş Konkordato Açıklaması! Konkordato Nedir?

Geçen Yılın En Çok Konuşulanı 'Konkordato'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen yılın en çok konuşulan konularından biri olan 'konkordato' hakkında yeni bir gelişme paylaştı. 2018 yılında ekonomi gündeminden, dolar kurunun önlenemez yükselişi ve birer birer konkordato ilan eden firmalar düşmemişti.

Konkordato Gündeminden Çıkıyoruz

Albayrak konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada: ""Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı." ifadelerini kullandı.

Konkordato Nedir?

Konkordato, bir firmanın ödemelerini yapmakta zorlanmasıyla birlikte alacakları için yapılan iflas anlaşması anlamına gelmektedir. İflas ettiğini açıklayan firmadan geriye kalan batık borçların temizlenmesi amacıyla ilgili kuruma atanan konkordato komiseri, kurum içerisinde mali toparlanmayı koordine ederek ödemelerin gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır. Konkordato sisteminin asıl amacı, finansal yapısında bozulma yaşanan iyi niyetli işletmelerin korunmasıdır.

Yorumlar (0)