Bakan Müezzinoğlu'ndan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu emeklilikte yaşa takılanlara yönelik sorulan soruları cevaplayarak açıklık getirdi.

EKONOMİ 07.01.2017, 15:05 07.01.2017, 15:16
Bakan Müezzinoğlu'ndan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Açıklama
Konya'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Müezzinoğlu sorulan soruları yanıtlayarak Türkiye'nin kamu personelleri reformunu yapması gerektiğine dikkat çekti. Müezzinoğlu bunun biran önce hayata geçirilmesi halinde çalışanlar ve ülke adına en kritik reformlardan birinin daha yapılmış olabileceğini savundu.

TÜRKİYE MUASIR MEDENİYET SEVİYESİ ÜZERİNDE

"Terfi nasıl olacak, performans nasıl olacak. Memuriyete aldığımız birinin 30 yıl içindeki performansı, alanında ülkeye, millete hizmet etmesi, alanındaki gelişmeleri takip edip etmemesi, bunların hepsi önemli. Ben Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin 1982 mezunuyum. 1986'da dahliye uzmanı oldum. 30 yıl önce uzman oldum. 30 yıl önceki dahiliye uzmanlığı ile bugünkü dahiliye uzmanlığı arasında fark var. Muasır medeniyet seviyesini üzerindeki bir hedefi olan bir Türkiye var. O zaman bizim memurumuz millet adına kendi alanındaki gelişmeleri takip edebilme, eğitimlerini alabilme ve o eğitimlerle 5 yıllık olabilir veya alanlarına göre belirli dilimlerle kendilerini geliştirip geliştirmediklerinin değerlendirmesi yapılır. Bunun içinde güvence de konulur eyvallah. Ama tek madde 'memuriyete girdiğinden emekli olmak istediği güne kadar güvence garantidedir' dediğiniz zaman bu memura da, millete de hizmet olmaz."

DÜNYA GENELİNDE 65 YAŞIN ATLINDA EMEKLİ YOK

"Şuanda OECD üyesi ülkelerin hiçbirinde veya dünyanın hiçbir ülkesinde 65 yaşının altında emekli yok. Bizde 37'den tutun 65'e kadar her yaşta onbinlerle ifade edilen emeklilerimiz var. OECD üyesi ülkelerinin ortama emekli yaşı 72, Türkiye'nin ortalama emekli yaşı 52. Şimdi sistemin nasıl yanlış bir zeminde kurgulandığını buradan görüyoruz. Almanya gibi kişi başına düşen gayri safi milli hasılası 30 bin avrolara gelmiş bir ülkede 65 yaşın altında tek bir emekli yoksa yine gelişmiş dediğimiz ülkelerde bir tane 65 yaşın altında emekli yoksa, ortalama emekli yaşı 72'yse, bizde de 52'yse burada yükü artıran bir bakış açısıyla değil, kademeli olarak biz artık 52'yi 53'e, 53'ü 54'e çıkartmalıyız. Bunu yavaş yavaş kadınlarda 58, erkeklerde 60'a götürecek bir yolculuk planlıyoruz. Bu zaten sistemde var."

EMEKLİYE ADAM GİBİ MAAŞ VERELİM

Müezzinoğlu, emeklilikte yaşa takılan vatandaşların beklemeye devam edeceklerini bildirerek, "Mesela yaşa takılanlara biz 'yaşa takılmayacaksınız merak etmeyin' dersek, yaş yine 50'lilerin altına iner. Ama biz yaşa takılan kardeşlerimize diyoruz ki 'beklemen gereken 53'se 53'ü, 54'se 54'ü bekleyeceksin' ve o gün geldiğinde de emekliliğini alacaksın." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE EMEKLİYE DAHA UZUN AYLIK ÖDENİYOR

"Biz ortalama 27 yıl emeklimize maaş öderken, onlar ortalama 17 yıl maaş ödüyor. Bizde istiyoruz ki 17 yıl, 20 yıl maaş ödeyelim ama emeklimize adam gibi maaş ödeyelim. O zaman intibakları konuşmak daha kolay. Bir taraftan taşınabilmesi çok zor olan bir yük var. Bu yükü daha da büyütmek millete ilave külfettir. Bu bütçe açığı demektir, yatırımlardan vazgeçmek demektir. Yatırımlardan vazgeçtiğin an Türkiye'nin o muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o hedeften vazgeçmektir. Gençlerden alıp emeklilere vermektir. Halbuki biz gençlerin hak ve hukukunu da korumak durumundayız."

ESNAF ÖDEMELERİ DEVAM EDECEK

Bakan Müezzinoğlu, farklı statüdeki emeklilerin aylıklarına yapılan artışlar arasındaki farkın zaman içindeki kademelendirmeyle planlanabileceğini söyledi.

Esnaf ve Ahilik Fonu'na da değinen Mehmet Müezzinoğlu, bu fonun büyük oranda İşsizlik Sigortası Fonuna benzediğini bildirdi.

Fona Bağ-Kurluların yüzde 2, Hazinenin ise yüzde 1 oranında destek vereceği belirten Müezzinoğlu, "Esnafımız 720 gün prim ödedikten sonra iflas ya da dükkanı kapatma durumunda bu fondan istifade edebilecek. Yatırdığı primin süresine göre kendisine 6, 8 ya da 10 ay gibi ödemeler yapılacak." diye konuştu.

Müezzinoğlu, fonun kurulmasının ardından ilk iki yıl ödemelerin yapılmayacağını ifade ederek, ortalama bir senaryoya göre fonda biriken paranın nemalandırılmaması halinde 20 yıl sonra 60 milyon liralık açık hesaplandığını, nemalandırılması halinde ise açık vermeyeceğini sözlerine ekledi.


Kamupersoneli.net | ANKARA


Yorumlar (40)
reis yenigül 3 yıl önce
Sayın bakanım almanyayı örnek veriyorsan bize razıyız onların tüm sosyal haklarını bize verin .ozaman eyvAllah
adil 3 yıl önce
çünki kendileri emeklidir. emekli oldukları için rahat rahat konuşuyorlar, oy moy yookkk.
izmirli 3 yıl önce
bizi erken emekli yapın demiyoruz,bize zamanında söz verilen yaş ve süre dahilinde emekli yapın diyoruz.O zaman bende bankadan çektiğim krediyide 10 değil 20 senede geri ödeyeyim olurmu ?kafama göre..lütfen bize yıllar önce söz verilen haklarımızla emekli yapın biz erken emekliliği kaldırın demiyoruz,hak yiyorsunuz diyoruz,,saygılarımla,,
Kenan keleş 3 yıl önce
Zamanı gelince sizde beklersiniz zaman sizede gelecek saygıdeğer bakan
murat deryali 3 yıl önce
Elinden alinan haklarini istiyor insanlar
para veremiyorsan tokiden ev ver.
hakyeme
huso 3 yıl önce
İşsizken GSS yi devlet ödesin bari.
eyt 3 yıl önce
OY OY Oy
eytli 3 yıl önce
dünyada düşük asgari ücret neden bizde.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın