Bakan Selçuk: Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti ödemeleri bugün hesaplara yatacak!

Bakan Selçuk: Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti ödemeleri bugün hesaplara yatacak!

Türkiye’de ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara Aile, Çalışa ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ödemesi yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bugün SED ödemelerinin hesaplara yatacağını duyurdu.

Devlet tarafından salgın ödeneminde ve normal dönemlerde ihtiyacı olanlara nakdi destekler sağlanıyor. Bu kapsamda ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yapılan SED ödemeleri de bu desteklerden biri. SED ödemeleri hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Bakan Selçuk ödemelerin bugün hesaplara yatmaya başlayacağını duyurdu.

8-15 Eylül tarihleri arasında yatırılacak

Konu hakkında yazılı açıklama yapan Bakan Selçuk, “SED hizmetinden yararlanan 129 bin çocuğumuz için 134 milyon TL ödeme yapacağız. SED ile çocuklarımızı aile yanında destekleyerek aile bütünlüğünü koruyor ve çocuklarımızın üstün yararını gözetiyoruz” ifadelerini kullandı.

SED ödemeleri 8-15 Eylül 2020 tarihleri arasında hesaplara yatırılacak.

Bakan Selçuk: Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti ödemeleri bugün hesaplara yatacak!

SED ödemelerinden kimler faydalanabilir?

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Talepler, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilmekte ve inceleme sonucu uygun görülenler desteklenmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler