Bakan Selçuk'tan 2021 asgari ücret açıklaması

Bakan Selçuk'tan 2021 asgari ücret açıklaması

2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilk görüşme başladı. Bu görüşme kapsamında asgari ücret için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, asgari ücret toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu. 2021 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısına başladı.

KOMİSYONDA 15 ÜYE BULUNUYOR

Açıklamalarında Asgari ücret hangi iş kolunda çalıştığına bakılmaksızın tüm iş kollarına bakılmakta ve belirlenmekte olduğunu belirten Bakan Selçuk, asgari ücreti tespit etmeyi hedeflediklerini işçilerin, işverenlerin ve hükümetin temsil edildiği toplam 15 üye tarafından tespit yapıldığını ifade etti.

Bakan Selçuk açıklamalarında salgının alışma hayatı, istihdam ve işçilerimizi de etkiledi. Sosyal koruma kalkanı adı altında bir çok uygulamayı hayata geçirdiklerini kısa çalışma ödeneği, fesih kısıt, nakdi ödemeler yaptıklarını 42 milyar lirayı aşan ödemeler yaptıklarını vurguladı.

YAŞAMA ŞARTLARI DAHA DA AĞIRLAŞTI

2021 asgari ücret görüşmeleri Covid-19 salgının tüm dünya ve ülkemizde ağır insani, sosyal ve ekonomik tahribatının yaşandığı bir dönemde başladığını belirten Bakan Selçuk küresel salgın, başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdığını vurguladı.

İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR GEÇİM ÜCRETİ

Bu konuda Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle oldu:

"Ciddi iş ve gelir kayıplarına yol açtı. Nitekim devletin resmi kurumu tarafından açıklanan son büyüme rakamlarında, çalışanların milli gelirden aldıkları payın ciddi oranda gerilediği de görülmektedir. 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir geçim ücreti olarak tespit edilmesi ortak düşüncemizdir."

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler