Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Hakkında Son Dakika Açıklaması Geldi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan emeklilikte yaşa takılanlar hakkında yeni bir açılama geldi. Bakan yaptığı açıklamada ise detayları paylaştı. Peki Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası çıkacak mı? Bakan Selçuk Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında ne dedi? İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında tüm detaylar.

EKONOMİ 18.12.2018, 23:40
Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Hakkında Son Dakika Açıklaması Geldi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Sosyal yardımların yüzde 90'ını nakdi olarak yapıyoruz. Makarna, kömür dağıtmıyoruz." dedi.

Selçuk, 2016'da 36 milyar lira olan Türkiye'nin sosyal yardım harcamalarının 2018'de 43,4 milyar liraya çıkarak yüzde 21'lik artış gösterdiğini belirtti.

Bakanlığın yaptığı hiçbir yardımın, seçim takvimine endeksli olmadığını vurgulayan Selçuk, "Yürütülen yardımlarla seçimler arasında bir bağ kurmanın rasyonel bir yaklaşım olduğunu söyleyemem. Ayrıca 'makarna, kömür dağıtan devlet' ithamından da kurtulmamız gerekiyor çünkü sosyal yardımların yüzde 90'ını şu anda nakdi olarak yapıyoruz. Makarna, kömür dağıtmıyoruz. Dağıtılan kömürleri de belediyelere de fatura etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

İşsizlik Sigortası Fonu'na ilişkin bütün işlemlerin ilgili kanuna göre yapıldığını belirten Selçuk, "Şu anda 127 milyar liralık bir fonumuz var." dedi.

Bütün bu yatırımların, fonların değerlendirmesinin İŞKUR Yönetim Kurulu aracılığıyla TESK, TİSK, TÜRK-İŞ, Bakanlık temsilciği ve Hazine ve Maliye Bakanlığının temsilcilerinin olduğu, şeffaf bir ortamda yapıldığını söyleyen Selçuk, "İşsizlik Sigortası Fonu aynı zamanda Sayıştay denetiminden bağımsız değil. Aynı zamanda bağımsız denetim kuruluşları tarafından da 3 aylık dönemler halinde de denetleniyor." diye konuştu.

"Emeklilikte yaşa takılma"nın yanlış bir kavramsallaştırma olduğunu çünkü emekliliğin olmazsa olmazının belirli bir yaşı tamamlama olduğunu dile getiren Selçuk, "Dünyada emeklilik için bir yaş sınırı mevcut." dedi.

Yorumlar (4)
İsmail 11 ay önce
Kendisi emekli olma gibi bi derdi olmadığı için çok kolaylıkla söyleyebiliyor
Mrt 11 ay önce
Suriyelilere ne kadar harcadiniz birde bunun karsiligi avrupadan geldimi? Sosyal yardimlasmadan biz turkler n kadar yardim aldik
Mustafa 11 ay önce
Emeklilik yaşı indimi ??
asdep ne zaman 11 ay önce
asdep alimi 1 yil oldu ve gecti ama halen alim yapilmadi.ya 38 yasinda ki adam yaş siniri her yerde var.kpss 81 alan ne ypsin yaa.ama habire alim yok ertleme war.peki ne zaman alimlar