Balıkçılara Destek Ödemesi Yapılıyor- balıkçılık destekleri nasıl alınır- balıkçılık destekleri 2018

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan kararlarla beraber 2018 yılı desteklemeleri içerisinde yer alan bir diğer çalışma ise küçük ölçekli avcılık yapan 10 bin 297 balıkçıya yönelik olarak düzenlenmişti. Bu kapsamda balıkçılara 8 milyon 200 bin lira tutarındaki destekleme ödemeleri yapılacağı duyurulmuştu. Söz konusu ödemeler bugün itibariyle başladı. Peki balıkçılık destekleri nasıl alınır? 2018 yılı balıkçılık destekleri nereden alınır? 2018 yılında balıkçılık destekleri ne kadar? İşte 2018 yılı Tarım ve Orman Bakanlığı balıkçılık desteklerinde son durum.

EKONOMİ 17.12.2018, 18:28
Balıkçılara Destek Ödemesi Yapılıyor- balıkçılık destekleri nasıl alınır- balıkçılık destekleri 2018

Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, desteklemelerin, balıkçılara gemi büyüklüklerine göre 500-750 ve bin lira olmak üzere 3 farklı kategoride ödeneceği belirtildi.

Destekleme ödemelerinin "Geleneksel Kıyı Balıkçılığının Kayıt Altına Alınması ve Desteklenmesi Tebliği" kapsamında deniz ve iç sularda geleneksel kıyı balıkçılığı verilerinin güncellenerek kayıt altına alınması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla yapıldığının kaydedildiği açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

DESTEK ÖDEMELERİ BAŞLADI

"Deniz ve iç sularda avcılık yapan balıkçı filolarının yüzde 87'si 10 metreden küçük boylardaki balıkçı gemilerinden oluşuyor ve bu gemilerin toplam balık üretimindeki payı yüzde 10'lar civarında bulunuyor. Küçük ölçekli balıkçılar, üretimlerinin tamamına yakınının yerelde ve taze tüketilmesi nedeniyle gıda güvenliğimize büyük bir katkı sunuyor."

Açıklamada, iç sularda faaliyet gösteren ruhsatlı balıkçı gemilerinin tamamı ile denizlerde faaliyet gösteren 10 metreden küçük boylardaki ruhsatlı balıkçı gemilerinin geçen yıldan itibaren destekleme kapsamına alındığı belirtilerek,

"Geçen yıl 8 bin 762 balıkçı gemisi sahibine toplam 7 milyon lira destekleme ödemesi yapılmıştı. Bu yıl desteklemeleri kapsamında küçük ölçekli avcılık yapan 10 bin 297 balıkçıya 8 milyon 200 bin lira tutarındaki destekleme ödemelerine bugün başlandı." ifadesi kullanıldı.

Yorumlar (1)
Pohjoh 11 ay önce
Lise mezunu alinmycakmi?