Bankalardaki Şube ve Personel Sayısı Azaltılıyor

Bankacılık sektörü hızlı büyümesiyle beraber şube kapatmaya ve azaltmalarına devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan ve Türkiye’de Bankacılık Sistemi Banka, Çalışan ve Şube Bilgileri Aralık 2017 verileri bugün açıklandı.

Bankalardaki Şube ve Personel Sayısı Azaltılıyor

Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan ve Türkiye’de Bankacılık Sistemi Banka, Çalışan ve Şube Bilgileri Aralık 2017 verileri bugün açıklandı. Bu verilere göre bankalarda bulunan şube sayısı ve personel sayıları netlik kazanmış oldu.

2017 yılında 70 şubeyle en fazla şube kapatan banka Yapı Kredi Bankası oldu, Garanti Bankası ise net olarak 895 kişinin işine son verdi. Bankacılık sektörü hızlı büyümesiyle beraber karını arttırmaya devam ediyordu. Ancak çoğu şube personel sayısını azaltıyor ve şubelerini kapattığı görülüyor. Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanan, Türkiye’de Bankacılık Sistemi Banka, Çalışan ve Şube Bilgileri Aralık 2017 verileri açıklandı.

Bu tüm istatistikler 1 yıl içerisinde 1560 şubeye kilit vurulduğunu ve 3 Bin 195 çalışan ile yolların ayrıldığını belirtti. Diğer yandan 70 şubesini kapatan banka Yapı Kredi olurken, Garanti Bankası 839 kişiyle yollarını ayırdı. 1 yılda en fazla şubeyi Eximbamk açarken en fazla eleman alımını 895 kişiyle Halk Bank yaptı. Azal çalışanların sayısının içerisinde emekli olanlarda bulunuyor.

BANKALARIN İSTİHDAM ORANLARI

İstihdamı en çok azaltan bankalar; Türkiye Garanti Bankası, HSCB Bank, Deniz Bank, Odea Bank, Ziraat Bankası, QNB Finans Bank, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, Türk Ekonomi Bankası, İller Bankası olarak sıralandı.

İstihdamı en çok arttıran bankalar; Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Fibabanka, İş Bankası, Akbank, Anadolubank, İstanbul Takas ve Saklama Bankası, Alternatifbank, Türkiye Sınai Kalkına Bankası, Merrill Lynch Yatırım Bankası olarak belirtildi. 

Diğer yandan Aralık 2017 şube sayıları hakkında açıklanan verilere göre en çok şubesi olan bankaların; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası olarak açıklandığı görüldü. Şube kapatmada ise en çok öne çıkan banka Halkbank olurken, 1 yılda 5 yenş şube açan Vakıflar Bankası takip etti. Ziraat Bankası ise geçen yıl 25 şubesini kapatmıştı.  Ayrıca özel bankalarda en fazla şube kapatan 70 şubeyle Yapı Kredi Bankası olurken ikinci banka 40 şubeyle Akbank oldu. bu bankaları sırasıyla, TEB 11 şube, İş Bankası 10 şube, Fibabanka 7 şubeyle takip etti.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE