Bankaların Çeyiz Hesabına Yoğun İlgi !

Evlenecek çiftlere destek amacıyla bankalar tarafından uygulanan çeyiz hesabı yoğun ilgi görüyor.

EKONOMİ 04.09.2016, 08:49 04.09.2016, 09:03
Bankaların Çeyiz Hesabına Yoğun İlgi !
Çeyiz hesabı, şartları uyan kişilere evlilik için maddi destek sağlamak amacıyla kuruldu. Çeyiz hesabı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu uygulamaya göre; gençlerin evlilik için oluşturdukları birikime devlet katkısı da eklenecek. Çeyiz hesabından yararlanmak için T.C. vatandaşı olmak ve 27 yaşından önce ilk evliliğini yapıyor olmak gerekiyor.

Çeyiz hesabında devlet katkısı %20'ye kadar çıkıyor. Çeyiz hesabı açtırmak için nüfus cüzdanıyla beraber istediğiniz bankaya başvurabiliyorsunuz. Sadece 1 tane çeyiz hesabı açtırılabiliyor ve bankalar arasında değişiklik yapmak gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Çeyiz hesabı açtırmak isteyen gençler için başvurular 18 Nisan 2016 tarihinden itibaren başladı. Uygulamanın başlamasından bugüne kadar 12 bankanın çeyiz hesabında biriken miktar 6.5 milyon TL'yi aştı. Çeyiz hesabı hem birikim amaçlı hem de devlet katkısı sağlamasından dolayı yoğun ilgi gördü. Bankalar ise çeyiz hesabına bu kadar ilgi gösterilmesinden memnun.

Kuveyt Türk Bireysel Bankacılık Grubundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Oral,çeyiz hesabına gösterilen ilgi ile alakalı: "Ülkemizdeki bireysel tasarruf açığının kapatılması için yapılan çalışmalardan biri olan çeyiz hesabı için özellikle hesabın başlangıç tarihinde yoğun ilgiyle karşılaştık. Genel itibariyle aylık hesaplar tercih edildi." dedi.

Halkbank Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal da çeyiz hesabıyla alakalı: "2016 yılının aylık ödeme planı için 105,58-1.055,8 TL, 3 aylık ödeme planı için ise 316,74-3.167,4 TL ödeme aralıkları belirleniyor" dedi. Çeyiz hesabının yüzde 20'ye varan devlet katkısı imkanı sunmasının ilgiyle karşılanmasını sağladığını ifade eden Ünal, "İlk 4 ayda gelişen olumlu performansını göz önünde bulundurduğumuzda çeyiz hesabı satışlarımızın daha da artacağına inanıyoruz" dedi.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)