Alexa
06 Ekim 2016 Perşembe 14:23
Başbakan Binali Yıldırım : " İstihdamı Arttıracağız!"
Başbakan Binali Yıldırım: " Sanayicilerimizi tek tek dinledim. Birazdan güvenlik toplantısına geçeceğim, Arkadaşlarımız Nihat bey, Bülent bey, Faruk bey sizinle çalışmaya devam edecek. Onlarda bundan sonraki oda başkanlarımızı dinleyecek. Şundan emin olmanızı istiyorum, ticaretin canlanması talebin artması için, tedbirler almamız gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde bu tedbirlerden bazılarını aldık.

BANKALARIN YAŞATMAK YERİNE TÖKEZLEYENLERE TEKME VURMASI


Tüketici kredilerinin taksitlendirilmesi konusunda bazı kararlar aldık. 15 Milyar liralık ilave canlanma sağlayacak bir tedbir paketi yürürlüğe koyduk. Kredi Kartı taksit sayısının 9'dan 12'ye yükseltilmesi, tüketici kredilerindeki sayının 36'dan 48'e çıkarılması, bankalarda tüketici kredilerinin 72 aya kadar yeniden yapılandırılması konularını karara bağladık. Şimdi burada dinlediğim arkadaşların bir çoğundan şu şikayeti aldım, bankaların sanayicilerimize, ticaret erbabımıza gerektiği kadar yardımcı olmadığı. Yaşatmak yerine, tökezleyenlerin bir tekmede vuruyum anlayışıyla davrandığını söylediniz.

İki tane konu var bir tanesi FETÖ meselesi ( FETÖ ile mücadelede iş alemi için bizim ölçümüz çok nettir, biz şirketleri değil şahısları cezalandıracağız. Şirketin ne kabahati var, iş , aş evlerine ekmek götürüyorlar. Şirket çalışmaaya devam edecek.

ŞİRKETLERE DOKUNMAYACAĞIZ AMA İÇLERİNDEKİ FETÖCÜLERİ TEK TEK AYIKLAYACAĞIZ

Bu şirket içerisinde bunlarla birlikte iş tutan varsa 'FETÖ' onları ayıklayacağız. Ölçümüz budur. Mahkemeler kayyum atıyorlardı, bu kayyumların uzmanlığı tartışılıyordu. Değişiklik yaptık artık tüm konularda TMSF el koyacak. Bu sizin talebinizdi bu talebizi dikkate alarak bir düzenleme yaptık ve hemen zaten, halka açık şirketlerin değerleri artmaya başladı.) Türkiye bir hukuk devleti yasama , yargı, yürütme . Biz işin yürütme tarafındayız, yasama kendi işini yapacak, biz kendi işimizi yapacağız, mecliste kendi işini yapacak. Vatandaşa hesabı veren biziz siyaset hesap veriyor. Onun için bizde bizden sorulacak hesabı önce onlardan soracağız. Eğer FETÖ ile mücadele ortaya koyduğumuz standartların dışında keyfi karar verenler varsa, bunları da tek tek ele alıp gereğini yapacağız. Bu kadar açık söylüyorum. Kamu yetkisi kullanan kimse , keyfi davranma hakkı yoktur. Keyfilik olmaz, her şey kurallarla olur, adaletle olur. İntikam duyguysuyla konuları ele alırsak, FETÖ ile mücadelede başarılı olamadığımız gibi yeni sorun alanları da açmış oluruz. Burada bir kez daha söylüyorum, bu konuda mağdur olanlar varsa, Başbakan Yardımcım Nurettin Canikli bu konuda görevli. 

DAHA FAZLA ÜRETİM, DAHA FAZLA İSTİHDAM


Ekonomi konusunda orta vadeli plan açıkladık . Orta vadeli programı toplumumuzla paylaştık. Demokratik yönetimlerin, yapması gereken bir işi yaptık. Ey ahali, ey iş adamları, ey sanayicileri biz 3 yıl içerisinde şunları , şunları yapacağız diye açık açık kamuoyuna tahahhüt veriyoruz. Bunu sizlerle, milletle paylaştık. Tabi müsfet, menfi eleştiriler her zaman olabilir. Ama genelde orta vadeli planın büyük bir oranda kabul gördüğüne şahit olduk. Şimdi bakış açısı önemli, biz bir ekonomik perspektif ortaya koyuyoruz, bir öngörü yapıyoruz.  Orta Vadeli Plan, büyümeyi öncelikli olarak ele alıyor, daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla istihdam. Yani gerçek ekonomiye daha fazla kaynak aktarmaya devam edeceğiz. Bütçe açığının artması pahasına yatırımlarda kısıtlamaya gitmiyoruz. 

YAPISAL DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM PROGRAMINI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Yapısal değişim ve dönüşüm programını kararlılıkla sürdüreceğiz, her alanda başlatılan reformlara devam edilecek. Uygulamadan kaynaklanan sorunlar teker teker çözülecek. Yasalar var, alt yapı var ama uygulamaya gelince malesef keyfilik yüzünden vatandaşımız , yatırımcımız , sanayicimiz zaman kaybediyor, üzülüyor. Bunları da birlikte aşacağız. İnsanın olduğu her yerde sorun vardır. Ama sorunları çözecek olan yine insandır. Beraber çalışacağız daha yakın temasta olacağız. İlgili bakanlarımız, odalarımız her bir konunun tek tek takipçisi olacak bende onların takipçisi olacağım. Bizim asıl meselemiz uygulamadır. Düzenleme yeteri kadar var , ama uygulamaya gelince taşra da orada burada farklı farklı durumlar ortaya çıkıyor, bundan sektör, sizler zarar görüyorsunuz. Emin olabilirsiniz ki bundan sonra işimiz takip olacak. Sahada ne oluyor ne bitiyor, yukarıda alınan kararlar sahada hangi oranda uygulanıyor bunları tüm bakanlarımız tek tek takip edecekler gereğini yapacaklardır.

REFORM NİTELİĞİNDE DÜZENLEMELER YAPTIK

Darbeyle bir yandan uğraştık diğer yandan boş durmadık. Bir çok düzenleme yaptık, düzenlemelerin çoğu ekonomi ile ilgili. Reform niteliğinde düzenlemeler yaptık. Vergi barışı, damga vergisinde basitleştirme, stok affı, Türkiye Varlık Fonu, Bireysel emeklilikte otomatik katılım , bunların her biri gelecek 10 yıl için Türkiye'nin kaderini değiştirecek reform niteliğinde işlerdir. 

NE KADAR ÇOK ÜRETİR, İSTİHDAM ARTTIRIRSAK O KADAR İLERİYE GİDERİZ

Ne kadar çok üretirsek , istihdamı arttırırsak, ülkemizi o kadar ileriye taşımış oluruz. Türkiye zenginleştikçe, refah arttıkça terör daha az konuşulacak. İnsanlar , kaybedecekleri , kazanacaklarından daha fazla olduğu zaman huzuru tercih eder , istikrarı tercih eder, güveni tercih eder. Bizim amacımız yurdun her köşesine her karış toprağına vatandaşlarımız rahatca seyahat edecek, iş yapacak, eğitim alacak, sağlık hizmetleri eksiksiz verilecek. Benim siz sanayicilerden özellikle bir ricam var, cazibe merkezi olarak tanımladığımız 23 ilden bölgeye yönelik bir hamle başlatmanızı istiyorum. Bunu istiyorum. 


KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA
Son Güncelleme: 06.10.2016 14:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner493