26 Ağustos 2020 Çarşamba 14:28
Başvuru şartlarını taşıyan herkese anında 9 bin 299 TL nakit yardım ödemesi! Başvuru şartları belli oldu!

Devlet, nüfusun çoğalmasını ve aileleri çocuk yapmaya teşvik etmek adına, onlara bir takım yardım ödemeleri yapıyor. Her yıl düzenli olarak artan ödemeler, doğum yapan annelere çeşitli isim adı altında verilebiliyor. Doğumda çocuğun sağ ve tam bir şekilde doğması yeterli. Bunun dışında verilen diğer yardımlar ve başvuru şekilleri haberimizde ayrıntılı olarak ifade edilmiştir.

SÜT PARASI YARDIMI

Süt parası yardımı olarak da adlandırılan emzirme ödeneği, 4A, 4B ve 4C statüsünde sigortalı olan annelere verilmektedir. Ancak Kamu görevlisi olan 4C statüsündeki annelere ödemeler, çalıştığı kamu grubu tarafından yapılmaktadır. Bu kişilere emzirme ödeneği verilmesi için başvurular kaldırılmıştı. Anneler için 24 ay boyunca PTT'de açılan hesaplara ödemeleri yatırılmaktadır.

Çocuğun doğum tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde süt parası ödemesi yapılmaya başlanır. Ancak bunun için de çocuğun tam ve sağ bir şekilde doğması ve 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması gerekmektedir. Annenin çalışmadığı ya da vefat ettiği durumda ise ödemeler babaya yapılmaktadır. 4A ve 4B statüsünde sigortalı olan annelerin başvuruda bulunabilmesi için doğum öncesindeki 1 yıllık süreç içerisinde 120 günlük prim ödemesini yapılması gerekmektedir.

DOĞUM PARASI YARDIMI

Verilen yardım paralarından bir tanesi de doğum parası yardımıdır. Bu yardım parası verilirken, annelerin çalışma durumuna bakılmadan verilmektedir. Tek seferlik ve geri ödeme olmadan verilen bu yardım, annenin doğum yaptığı ve sahip olduğu çocuk sayısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuruda bulunmak isteyen anne ya da babanın T. C. vatandaşı olması yeterlidir. Bunun dışında mavi kart sahibi olan ailelerin de başvuruları değerlendirilmektedir.

Doğum parası yardımında doğumun tam ve sağ şekilde 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleştirmesi gerekmektedir. Başvurular çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt ettirilmesinden sonra direkt Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden yapılması gerekmektedir. Çocuklar için verilen destek ödemeleri şu şekilde:

Annenin ilk çocuğu için: 300 TL

Annenin ikinci çocuğu için: 400 TL

Annenin üçüncü ve daha sonraki çocuğu için: 600 TL doğum yardım adı altında ödemeler yapılmaktadır.

Eğer anne doğum sırasında birden fazla çocuk sahibi olursa, ödemeler şu şekilde olmaktadır:

İkiz bebeklerin ilki için: 300 TL

İkincisi için: 400 TL

Üçüncüsü: 600 TL

Olmak üzere toplam da 1300 TL yardım verilmektedir.

DOĞUM YARDIM PARASI NEREYE YATIRILMAKTADIR?

Başvuruda bulunduktan sonra, başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda yardım parası banka hesabınıza değil, PTT'ye direk olarak adınıza yatırılmaktadır. Annenin adı ve soy adı üzerine yatırılan yardım parasını sadece anne çekebilir.

YARIM GÜN ÇALIŞMA HAKKI

SSK'lı olarak çalışırken doğum yapan anneler, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, daha sonraki doğumlarda ise 6 ay boyunca yarım gün olarak çalışıp tam maaş alabiliyor.

Çoğul doğum yapacak gebelere ise 30 gün daha ekleniyor. Anne isterse, haftalık çalışma saatini 45 saat'i ikiye bölerek çalışabiliyor. Maaşının yarısını işveren, yarısını da 1.472 TL olarak devlet vermektedir.

DOĞUM RAPOR PARASI

Annelere verilen doğum rapor parası, maaşa göre değişkenlik gösterebiliyor. 112 gün üzerinden hesaplanan doğum rapor parası, en düşük ücret (1 Ocak itibariyle) 7 bin 325 TL olarak hesaplanmaktadır. Brüt ücreti 7 bin TL olarak bir kişi, 17 bin 422 TL ödeme alabilecek.

Son Güncelleme: 26.08.2020 14:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.