Bekarlar Gününe Özel Alibaba 31 Milyar Dolarlık Rekorunu Kırmayı Hedefliyor

Çinli e-ticaret devi Alibaba, alışveriş çılgınlığının yaşandığı "Bekarlar Günü"nde yeni bir rekora imza atmak istiyor. Bu kapsamda "Bekarlar Günü"nde, 31 milyar dolarlık geçen yılın satış rekoru kırılmak isteniyor.

EKONOMİ 11.11.2019, 11:21
Bekarlar Gününe Özel Alibaba 31 Milyar Dolarlık Rekorunu Kırmayı Hedefliyor

Çinli e-ticaret devi Alibaba, alışveriş çılgınlığının yaşandığı "Bekarlar Günü"nde yeni bir rekor kırdı. Alibaba'da bu günde 90 dakikadan az bir sürede 16,3 milyar dolardan fazla alım gerçekleşerek yeni bir rekor kırıldı.

Çin'den Rusya ve Arjantin'e, tahminen yarım milyar kişinin e-ticaret devinin sitesinden iPhone’dan buzdolabı ve kaju fıstığına kadar geniş bir yelpazede ürün alması bekleniyor. Şirket bu sene satışları arttırmak için ABD’li ünlü şarkıcı Taylor Swift ve Asya’nın pop ikonu G.E.M ile birlikte Şanghay’da bir televizyon programı gerçekleştirdi.

YATIRIMCILAR YORUMLADI

Dünyanın en büyük satış etkinliği olan bu faaliyet, Asya'nın en büyük şirketi Alibaba tarafından yıllık bir ritüele dönüştürüldü. Bunun yanı sıra 11 Kasım'a denk geldiğinden dolayı "Çifte 11" olarak da adlandırılan bu etkinlik, yatırımcılar tarafından değerlendirildi. Buna göre yatırımcılar tarafından ekonomik büyümenin yüzde 6'nın altına inme riski ile birlikte, Çinli tüketicilerin harcama performanslarının bir ölçütü olarak da yorumlanıyor.

Frost & Sullivan Asya Pasifik ICT Başkanı Richard Wong Bloomberg televizyonuna değerlendirme yaptı. Richard Wong değerlendirmesinde "Baidu Inc. ve Tencent Holdings Ltd.'ye göre, Alibaba muhtemelen ticaret savaşını atlatarak bu sorundan daha iyi şekilde çıkacak. Harcama konusundaki mevcut duyarlılık ve güven hala nispeten yüksek" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)