Belediye personellerine 2020'de toplu maaş zammı mı geliyor?

Türkiye'de belediye personellerinin sayısı oldukça çok. Ancak hemen hemen hepsi çalışma şartlarından ve aldıkları maaşlardan şikayetçi. 2019 yılında çoğu belediye bütçesi ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçerken çalışanlar 2020 yılında bu durumun düzelmesini istiyorlar. Peki gelecek yıl belediye çalışanlarına maaş zammı müjdesi gelecek mi? Merak edilen bu sorunun yanıtı haberimizin detaylarında gizli..

EKONOMİ 04.09.2019, 17:28
Belediye personellerine 2020'de toplu maaş zammı mı geliyor?

Belediye Başkanlıkları bünyesinde sözleşmeli, geçici, daimi statüde çalışan çok sayıda personel bulunuyor. Çalışanlar, seçim döneminden önce ve sonra çalışma şartları bakımından zor süreçler yaşadılar. Hatta zaman zaman işimi kaybedecek miyim? sorusu ile başbaşa kaldılar.

Enflasyon verilerii ile alınan zam oranları arasında yaşanan dengesizlik  işçilerin ekonomik anlamda sıkıntı çekmesine sebep oldu. Maaş zammı ne zaman yeniden gündeme gelecek? Refah seviyeleri ne zaman istedikleri sevide olacak?

Belediye çalışanlarının maaşları 2020'de yükselecek mi?

Bilindiği gibi belediye bünyesinde çalışanlar ancak belediye başkanlıkları ile sendikaların anlaşmaları kapsamında zam alıyor. Seçimden hemen önceki ve sonraki süreçte bazı belediye başkanlıkları işçilerine çeşitli oranlarda zamlar yapmışlardı.Öne çıkan zam oranları ise 2019 yılı asgari ücret zam oranı olan yüzde 26 zam, 635 TL direkt zam, yüzde 20 ve yüzde 15 oranlarında zam olmuştu. Hatta Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde de 850 TL bayram ödeneğinin belediye çalışanlarının hesabına yatırıldığı gelen haberler arasında yer alıyordu.

Maaşlara dair en dikkat çekici zam ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bağlı faaliyet gösteren belediye birim çalışanlarına yapılan 920 TL ile 1080 TL arasındaki zam olmuştu. Bu zammın ardından farklı belediyelerde çalışan personeller kendi maaşlarına da zam talebinde bulunmuşlardı. 

Belediye çalışanları zam konusunda kamu işçileri ve taşeron işçilerde olduğu gibi genel bir toplu iş sözleşmesi ile zam talep ediyorlar. Bu talebin önümüzdeki günlerde nasıl karşılık alacağı ise merak konusu.

Yorumlar (0)