Benzin ile dizel fiyatlarına büyük zam geldi! 18 Eylül Benzin fiyatı 7 TL'yi aştı

Son dakika zam haberi bu kez benzin ve motorine geldi. 17 Eylül 2019 Benzin ve dizel yakıta zam geldi. Benzin ile motorine beklenen zam haberi geldi. Pompa fiyatlarına yansıyacak olan zam ile benzinin litre fiyatı 7 TL'yi aştı.

EKONOMİ 17.09.2019, 19:30 17.09.2019, 19:58
Benzin ile dizel fiyatlarına büyük zam geldi! 18 Eylül Benzin fiyatı 7 TL'yi aştı

Benzin ve Dizel yakıta son dakika zammı! Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamaya göre benzinin litre fiyatına 35 kuruş, motorine ise 12 kuruş zam geldiği belirtildi. EPGİS yaptığı açıklamasında "Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 18/09/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, benzinde 35, motorinde 12 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur." ifadelerini kullandı.

İŞTE YENİ BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

İstanbul'da ortalama 6,75 lriadan satılan benzinin litre fiyatı yeni zam sonrası 7,10 liraya yükseldi. Ankara ve İzmir'de ise ortalama 6,82 liradan satılan benzinin fiyatı ise 7,17 liraya yükselecek.

Motorinin litre fiyatı ise İstanbul'da ortalama 6,38 liradan satılırken zam sonrası 6,50 liraya yükseldi. Ankara ve İzmir'de ise ortalama 6,44 lirasan satılan motorin fiyatı ise 6,56 liraya yükseldi.

HÜKÜMET EŞEL MOBİL SİSTEMİNİ İŞLETTİ

Bu geceden geçerli olmak üzere motorinde 12, benzinde 35 kuruş artış yapıldı. Hükümet, 'eşel mobil' sistemini de işletti. Zam ihtiyacının motorinde 22, benzinde 2 kuruşluk bölümü ÖTV gelirlerinden düşüldü. Böylece daha sınırlı miktarda pompaya yansımış oldu. 

Bilindiği gibi akaryakıt zam son dönemlerde pazartesiyi  salıya bağlan gece yapılıyordu. Bu zamla birlikte bu uygulamadan da vazgeçilmiş oldu.

EPGİS, daha sonra yaptığı açıklamasında ise "eşel mobil" sisteminin devreye girdiğini belirterek motorine 22 kuruş ve benzine 1 kuruş zam geldiğini açıkladı.

"Eşel Mobil" sistem yani ÖTV düzenlemesi ile ilgili EPGİS'in sosyal medya hesabından yaptığı açıklaması şu şekilde:

"Akaryakıt ürünlerinde ÖTV düzenlemesi 18/09/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; motorinde 22, benzinde 1 krş/lt. Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır."

Bilindiği gibi akaryakıt zam son dönemlerde pazartesiyi  salıya bağlan gece yapılıyordu. Bu zamla birlikte bu uygulamadan da vazgeçilmiş oldu.

Yorumlar (34)
şevki 1 ay önce
benzini motorini 10 tl ye çıkarın lütfen devlete haksızlık etmeyin vatandaşımız ödeyecek dirayete sahiptir hiç çekinmeyin biz hazırız yeterki zam gelsin
İsyancı 1 ay önce
Ulan arabayı sattirdiniz bana 100 lira yapmazsınız adam değilsiniz..
Yasin 1 ay önce
Allah belanızı versin ülkenin içine ettiniz zaten binmiyodum arabaya sayenizde hiç binemicez Allahım laneti üzerinize olsun inş
Neco 1 ay önce
Petrole 15 günde üç defa zam yapıldı enflasyon düştü anlamış değilim gıda giyim herşey petrolle meydana geliyor. Enflasyon nasıl düşüyor anlamıyorum. Hakkımızı helal etmiyoruz.
Kapat 1 ay önce
Allah sizin belanızı versin adişerefsizler helbetdeki zam verirsiniz okadar köpegin arabasının yakıt parası nerden çikacak inşAllah o arabalariniz başiniza geçer terbiyesizherifler kapat ulan kapat
Fatih 1 ay önce
Yavaştan Ecevit dönemine doğru gidiyoruz..
Mevlut 1 ay önce
Dolar yükselmiyor ne zamiymis bu hukumetin suyu isindi
Hasan 1 ay önce
Kardeşim hiç haber izlemiyomusunuz arabistanda petrol rafinali vuruldu yüzde 50 oranında üretim düştü
Mutoto 1 ay önce
Hükümet için lale devri bitmiştir.
Kapat.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın