Benzinli ve dizel araçları elektrikli arabaya dönüştüren buluş

Benzinli ve dizel araçları olanlar dikkat! Bu dönüşüm sistemi geliştirilirse sizde aracınızı elektrikli arabaya dönüştürebilirsiniz. Transition-One isimli bir girişim, benzinli ve dizel arabaları elektrikli hallerine dönüştürmenin kolay bir yolunu bulduğunu iddia ediyor. Hedef, 2020 yılı içinde 4.000 araçta dönüşüm işlemi yapmak.

EKONOMİ 04.09.2019, 00:50 04.09.2019, 00:53
Benzinli ve dizel araçları elektrikli arabaya dönüştüren buluş

Oldukça ince işçilik istediği için pahalı olan ve bu yüzden genellikle drag yarışlarında kullanılan klasik otomobillere uygulanan elektrikli araç dönüşümü işlemi, yakında çok daha makul fiyatlara gerçekleştirilebilir. Zira Transition-One isimli bir Fransız girişimi, benzinli ve dizel otomobilleri elektrikli hallerine dönüştürmenin kolay bir yolunu bulduğunu iddia ediyor.

Şirkete göre normal şartlar altında on binlerce dolara mal olan söz konusu iyileştirme işlemini, 8.500 euro gibi bir bedelle gerçekleştirmek mümkün olacak. Hatta, Fransa’da eski araçların iyileştirilmesi kapsamında verilen teşviklerle birlikte bu bedelin 5.000 euro civarlarına düşebileceği belirtilmiş.

Geçtiğimiz ay çıkma otomobil parçası satan bir tedarikçiden alınan Tesla pilleri ile elektrikli hale getirilen 2009 model Renault Twingo aracı tanıtan şirketin kurucusu Aymeric Libeau, bu sayede Twingo’nun 180 km menzile sahip olduğunu söylüyor. Twingo’da kullanılan pillerin bir tanesi aracın ön tarafına diğer ikisi ise benzin deposunun olduğu arka tarafa konumlandırılmış. Sadece bir günde tamamlanan dönüşüm işlemi sonrasında sistemin toplam ağırlığının 120 kg. civarında olduğu ifade edilmiş.

Ayrıca Bkz."Grafen kaplı kıyafetler ile sivrisinek ısırıklarını engellemek mümkün" 

Bloomberg’e verdiği röportajda Libeau, “Bulduğum sistemi, sıfır bir elektrikli arabaya 20.000 euro veremeyecek insanlara satıyorum. Avrupa’nın en çok satan modellerini elektrikli araçlara dönüştürüyoruz.” açıklamalarında bulunmuş.

Transition-One’ın dönüşüm kapsamında destek verdiği otomobiller ise Renault Twingo II, Fiat 500, Citroën C1, Peugeot 107, Toyota Aygo ile VW Polo marka ve model araçlardan oluşuyor. Şirkete göre bahsi geçen araçlar yaklaşık 100 km. menzile ve 110 km/s sürate sahip.

Henüz çok ekonomik değil 

Dönüşüm kitinin hacimli üretimi için 6 milyon euroya ihtiyacı olduğunu belirten Libeau, eğer parayı bulabilirse 2020 yılı içinde 4.000 araçta dönüşüm işlemi yapmayı planlıyor.

Bu haliyle çok ekonomik gözükmeyen dönüşüm işleminin, ileriki dönemlerde daha ucuz ve verimli hale gelebilirse dünya çapında yaygınlaşması beklenebilir.

Yorumlar (6)
No name 4 ay önce
Drd yıllardır bu konuya çalışıyor. Ama fransız yapınca haber oluyor.
Keser 3 ay önce
DMA olmasın o dediğin
Maho 4 ay önce
Ucuz diye milleti okusun diye alakasız haberle dalga geçiyorsunuz bu nasıl bir basitliktir
İbrahim 4 ay önce
Türkiye de daha ucuza dönüşüm yapan firmalar var
İsimsiz 4 ay önce
Şu anki tutarı 55 bin az paramı
Yusuf 55 4 ay önce
Bence çok geç bile kalındı
Motor değişecek km kadranlara uyumlu
Elektirik güç verilecek

Dahada ucuza malolur