08 Şubat 2017 Çarşamba 16:46
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü: Yetişmiş Kafiyeli İnsanlara İhtiyacımız Var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlı Faruk Özlü, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç ile beraber Üniversitelerdeki Eğitim, Bilim ve Teknoloji Odaklı Strateji ve Politikaları Değerlendirme Toplantısı'na katılarak yapılacak çalışmalara ve insan güçlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

İLETİŞİMİ İYİ OLANLARA İHTİYACIMIZ VAR

Her bilim alanında eşit düzeyde gelişmelere yön verdiklerini ifade eden Bakan Özlü; "Böyle yapıyoruz, çünkü hayatı bir bütün olarak telakki etmek zorundayız. Tıp, mühendislik, doğal bilimler, beşeri bilimler... Bütün bunları senkronize ve eş zamanlı olarak geliştirebiliriz. İyi fizikçilere, kimyacılara, matematikçilere, mühendislere ne kadar ihtiyacımız varsa, iyi iktisatçılara, tarihçilere, sosyologlara da o kadar ihtiyacımız var. Hangi alanda olursa olsun, yetişmiş, kalifiye, nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. En ücra bir ilçede, en küçük bir belediyede dahi iyi yetişmiş peyzaj mimarlarına, şehir plancılarına ihtiyacımız var. Yüksek teknolojili ürünler geliştirecek olan mühendislere ne kadar ihtiyacımız varsa, insanların ilgisini o ürünlere yöneltecek iyi pazarlamacılara, iyi iletişimcilere de ihtiyaç var." açıklamalarında bulundu.

BİLİM VE TEKNOLOJİYİ ANA GÜNDEM MADDELERİNDE TUTUYORUZ

Bakan Özlü, Türkiye'nin her yandan terör örgütleriyle mücadele etmesine rağmen ekonomiyi, üretimi, ihracatı büyütmeye çalıştığını dile getiren Bakan Özlü; "Her birimizin kaderini doğrudan etkileyecek bir referanduma doğru ilerliyoruz. Bu heyula ve debdebe ortasında bilim ve teknoloji gibi konular ıskalanabilir. Çünkü böyle dönemlerde zihinler, ister istemez kısa vadeye odaklanabilir. Böyle bir duruma asla izin vermek istemiyoruz. Aktüel ve güncel hadiseler ne kadar yoğunlaşırsa yoğunlaşsın, bilim ve teknolojiyi, ısrarla ana gündem maddelerimiz arasında tutuyoruz." dedİ.

HİÇBİR GÜÇ İNSAN GÜCÜ İLE EŞ DEĞER TUTULAMAZ

"Elinizde hangi güç ve hangi kaynak olursa olsun, ona gerçek anlamda değer katacak olan bilim ve teknolojidir. Eğer bilim ve teknolojide söz sahibi değilseniz, dünyanın en büyük nüfusu olmanız dahi bir anlam ifade etmez. Ülke olarak, bizim en kıymetli varlığımız, en büyük hazinemiz insan kaynağımızdır. Genç, dinamik, zeki, öğrenmeye ve dünyaya açık bir insan kaynağımız var. Eğer değerlendirebilirsek gerçekten de çok büyük bir potansiyel bulunuyor. İşte bu noktada üniversitelerimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu ülke, iddia sahibi bir ülke olacaksa, bunu iddia sahibi üniversitelerle başaracak. Bunu alanında yetkin ve söz sahibi bilim insanlarıyla başaracak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Antarktika'da bir bilim üssü oluşturmak için çalışma başlattık. Siyasi iradenin ortaya koyduğu bu karar çok önemlidir. Ancak bundan daha önemli olanı, sizlerin, üniversitelerimizin, bilim camiamızın bu siyasi iradeyi destekleyebilmeleridir. Yoksa her ülke böyle bir konuda hak iddiasında bulunabilir. Ancak iddianızın arkasında duracak insan kaynağınız yoksa, bu iddia kuru bir davadan öteye gitmez. Oraya bir araştırma gemisi göndermek kolay bir iş, esas mühim olan ise o araştırma gemisinin içinde yer alacak olan bilim insanlarınızın niteliğidir. Türkiye, bundan sonra bu tür projelere daha fazla ağırlık verecektir. Çünkü biz üniversitelerimize, bilim insanlarımıza, sizlere fazlasıyla güveniyoruz." ifadelerinde bulundu.

AR-GE PROJELERİNİ TİCARİ ÜRÜNLERE ÇEVİRECEĞİZ

Aynı dönem içerisinde tam zaman içinde Ar-Ge personeli sayısının 29 binden 122 bine, tam zaman araştırmacı sayısının da 23 binden 95 bine yükseldiğini ifade eden Bakan Özlü sözlerine bu şekilde devam etti;

"Ancak bunlar bizim için yeterli değil. Türkiye gibi bir ülkede bu rakamların 200 binleri, hatta 300 binleri bulması gerekiyor. Yine geçtiğimiz yıl, Ar-Ge harcamalarının milli gelirimize oranı, yüzde 1,06 gibi tarihi bir seviyeye ulaştı. Ancak biz bu oranı orta vadede yüzde 2'ye, 2023'te yüzde 3'e çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu çıkarma amacına matuf devlet teşkilatımızda bir düzenleme gerçekleştiriyoruz. Daha fazla Ar-Ge projesi yapacağız. Çok daha önemlisi artıkAr-Ge projelerini daha yüksek oranda ticari ürüne dönüştüreceğiz. Bunları sağlamak için bilim ve teknoloji ekosistemini daha da iyileştirecek adımlar atmaya devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

Diğer yandan Yekta Saraç, bu konuları her zaman destekleyecekleri ve her zaman Bakan Özlü'nün adımlarını izleyeceklerini ve buna göre kararların şekil alabileceğini belirtti.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.