BOTAŞ doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,9 zam yaptı

Doğalgaz fiyatlarına bir zam daha. Daha doğalgaz geçtiğimiz günlerde zam yapılmıltı. Henüz doğalgaz fiyatlarına yapılan zam tepkileri devam ederken bir zam daha yapıldı haberi geldi Alınan son dakika bilgiye göre BOTAŞ doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,9 zam yaptı. 2019 yılı Eylül ayı zamlı doğalgaz fiyatları ilan içeriğinde belirtilmiştir.

EKONOMİ 30.08.2019, 23:40 31.08.2019, 09:46
BOTAŞ doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,9 zam yaptı

BOTAŞ doğalgaz fiyatlarına yine bir zam yaptığı haberini verdi. Kendi resmi web sayfasında yayınlandığı zam haberine göre, doğalgaz fiyatlarına tam yüzde 14,9 oranında zam yaptı. Fiyatların 1 Eylül 2019'dan itibaren geçerli olacağı belirtildi. 1 Ağustos'ta da konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 14,97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13,73 oranında zam yapılmıştı.

BOTAŞ tarafından yapılan doğal gaz zammı ile ilgili yapılan açıklama şöyle;

2019 YILI EYLÜL AYI NİHAİ KULLANICI ORTALAMA DOĞAL GAZ SATIŞ FİYATLARI

Nihai Kullanıcı Ortalama Doğal Gaz Satış Fiyatı: Nihai Kullanıcılar (Son Kullanıcılar)  için KDV-ÖTV ve 72 lisanslı dağıtım bölgesinde geçerli olan Sistem Kullanım Bedellerinin ortalaması eklenerek hesaplanan fiyattır. 

Abone Nihai Kullanıcı Ortalama Doğal Gaz zSatış Fiyatı (KDV-ÖTV- ORT. SKB(2) Dâhil) yüzde 14,90 zamlanmıştır. 

(2)ORT. SKB: 72 adet lisanslı dağıtım şirketine ait Sistem Kullanım Bedellerinin ortalamasını ifade etmekte olup, Sistem Kullanım Bedeli her bir dağıtım bölgesi için farklılık göstermektedir.

ÖTV: Özel Tüketim Vergisi olup, 0,023 TL/Sm3 olarak dikkate alınmıştır.

KDV: Katma Değer Vergisi olup, %18 olarak dikkate alınmıştır.

Abone: Konut tüketicilerini (Evsel tüketicileri) ifade etmektedir.

(3)Kademe 1: Elektrik üretim amacı dışındaki her bir Ölçüm Sistemindeki yıllık doğal gaz tüketimi, 300.000 Sm3’ün altında olan tüketicileri ifade etmektedir.

(4)Kademe 2: Elektrik üretim amacı dışındaki her bir Ölçüm Sistemindeki yıllık doğal gaz tüketimi, 300.000 Sm3’ün üzerinde olan tüketicileri ifade etmektedir.

OSB: Organize Sanayi Bölgelerinin/Kullanıcı Birliklerinin elektrik üretim amacı dışındaki doğal gaz kullanımını ifade etmektedir.

CNG: Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) üretimi amaçlı doğal gaz kullanan tüketicileri ifade etmektedir.

OSB, CNG ve Kademe 2(4) tüketicileri için BOTAŞ’ın Doğal Gaz Toptan Satış Fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.  Yapılan doğalgaz zammı sadece perkakende satış için geçerlidir. 

2019 Yılı Eylül Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesine” ulaşmak için tıklayınız.

Yorumlar (25)
Barış 2 hafta önce
Çok iyi vatan hainleri dağdaki teröristten farkınız yok benim gözümde zamlara aynen devam milletin kanını emdiniz
Ömer 2 hafta önce
Hükümetimiz çok iyi biliyorsunuz tarima zam tekstile zam akaryata zam elektrik zam su zam doğal gaza zam sigaraya zam askeri ücret ise 2.020tl evli çocuklu bir aile gelse gecinsinler millet vekillerimiz ise aylık 27.000 bin TL ile gecinemiyorlar zam istiyorlar adalete bakın ben evliyim üniversitesi mezunuyum 3yil ıssız kaldım şuan ise askeri ücret durum içler acısı
Hulusi 2 hafta önce
Yorumun faydası olacakmı bumillet koyun ya canısıkılan zam koysun sigaradan başladık iktidar partisi baksın kimler zam yapıyordiye bumillet bir de patlar sa kimsede durduramaz bir şeyler yapsınlar artık
kenan 2 hafta önce
aferım aferım
Bedi 2 hafta önce
Valla bıktık nasil yaşayacağız
Süleyman 2 hafta önce
Allah bin belanızı versin. Az kâr ediyorsunuz ya her fırsatta yüklenin zavallı millete.serefsizler yüzde 5 olur zam dediğin her defasında yüzde 15 zam mı olur
Kapatlan kapat 2 hafta önce
Cenabı Allah inşAllah aldığınız parayı güle güle yedirmez inşAllah helbet bir yerden çıkar acısı fakiri fukarayı issizlerı işi olmayanı hiçmi gözünüz görmüyor Allahsız kitapsızlar saten inanciniz olsa böyle yapmazsınız fakire fukaraya herşeye zam yap memura işciye zamver faturayı fakir ve fukaraya kes Allahda sizin ailenize çocuklarınıza sizlere faturasını kessin inşAllah aldıgınızı gülerek yemezsiniz fakir fukara neyi verecekbe adiler kapat şerefden hayadan namusdan yoksun kişiler Allahda sizleri zamlarla imtihan eder inşAllah herkim desdek veriyorsa hepsinin Allah belasını versin inşAllah adiler
Kemal 2 hafta önce
Zama zam zamlara zam rahmetli Kemal Sunal filminde ki gibi. Ya hükümet neyin kafasını yaşıyor bilmiyorum ama meclistekiler 27000 TL ile gecinemez iken asgari ücret e de buna baz alınarak zam yapılır umarim. İnsanlık yerin dibinde .
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın