Bu Karar Çok Konuşulacak! Otomobillerde Zorunlu Olacak Yeni Sistem Açıklandı

Avrupa Parlamentosu (AP) milyonlarca araç sürücüsünü yakından ilgilendiren flaş kararı açıkladı. Buna göre; Mayıs 2022'den itibaren yeni araçlarda zorunlu olması talep edilen sistem belli oldu.

EKONOMİ 16.04.2019, 16:56 16.04.2019, 20:19 Kerim Solak
Bu Karar Çok Konuşulacak! Otomobillerde Zorunlu Olacak Yeni Sistem Açıklandı

Strazburg'da toplanan AP Genel Kurulu, araçlarda yeni güvenlik teknolojileri kullanımını zorunlu hale getirecek yeni kuralları 30'a karşı 578 oyla kabul etti.

Düzenlemeye göre, AB üyesi ülkelerde Mayıs 2022'den itibaren otomobil, kamyon ve otobüs gibi yeni araçlarda, otomatik hız sınırlama sistemi, acil fren sistemi, şerit takip asistanı, yorgunluk tespit sistemi ve kameralı park sensörü gibi sürüş güvenlik teknolojilerinin kullanılması zorunlu olacak.

Ayrıca, araçlara, trafik kazalarının daha ayrıntılı ve kolay incelenmesi için sürüş verilerinin kaydedileceği kara kutular yerleştirilecek.

Kara yollarında ölümlü kazaların ve yaralanmaların azaltılması amacıyla hazırlanan düzenlemenin yürürlüğe girmesi için AB Konseyi'nin onayı gerekiyor.

Yorumlar (1)
Fazlı MISIRLI 3 ay önce
düzenleme yaptırım gücü ve caydırıcılık açısından önem taşımaktadır. i̇nsan hayatı için gerekli koşullar uygulanmalıdır. medeni bir davranıştır.