Bu programa başvuru yapana günlük 100 lira ödeme! Başvurular başladı: 120 bin kişi

Bu programa başvuru yapana günlük 100 lira ödeme! Başvurular başladı: 120 bin kişi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk İşbaşı Eğitim Programı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında 1 Haziran ile Eylül ayı sonuna kadar 119 bin 122 kişinin bu programdan yararlandığını belirtti. Bu program kapsamında katılımcılara mesleklere göre ödeme yapılıyor ve en fazla günlük 100 lira ödeme yapılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Haziran'dan Eylğl ayının sonuna kadar 119 bin 122 kişinin İşbaşı Eğitim Programından yararlandığını belirtti. İŞKUR kapsamında gerçekleştirilen bu programa katılım sağlayan vatandaşlara mesleklere göre ödeme yapılırken en fazla günlük 100 lira ödeme yapılıyor.

119 BİN 122 KİŞİ YARARLANDI

Bakan Selçuk açıklamalarında İŞKUR'a kayıtlı iş arayan vatandaşların mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri imkanına kavuşmalarını ve iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaşmasını sağlayan İşbaşı Eğitim Programı'nın yoğun ilgi gördüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşlarımızın teorik eğitimini aldıkları mesleklerdeki uygulamaları yerinde görmelerini ve çalışma ortamına uyum göstermelerini sağlıyoruz. 1 Haziran'dan eylül ayı sonuna kadar 119 bin 122 vatandaşımızı bu programımızdan yararlandırdık. Böylece hem iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetişmesini sağlıyor hem de programdan yararlanan vatandaşlarımızın mesleki deneyim kazanmasını sağlıyoruz."

GÜNLÜK 100 LİRA ÖDEME

Bakan Selçuk açıklamalarında İşbaşı Eğitim Programı ödemelerine de değindi ve her katılımcıya günlük 89 lira ödeme yapıldığını geleceğin mesleklerinde düzenlenen programlara katılanlara ise günlük 100 lira ödeme yapıldığını belirtti. Bu konu hakkında Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle oldu:

"İşbaşı Eğitim Programlarına katılan her katılımcıya günlük 89,40 lira ödeme yapıyoruz. Geleceğin mesleklerinde düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına katılanlara ise günlük 100 lira ödüyoruz. Aynı zamanda program süresince katılımcıların genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı primlerini de karşılıyoruz."

YAPILAN ÖDEMELER

Türkiye İş Kurumu tarafından bu ödemelerin detayları ise şöyle belirtildi:

1. İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 89,4 TL, öğrenciler için 67,05 TL, işsizlik ödeneği alanlar için 44,7 TL zaruri gider ödemesi,

2. İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi,

3. Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 100 TL zaruri gider ödemesi,

4. İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği

ödemesi,

5. Genel sağlık sigortası primi,

6. İş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından işbaşı eğitim programı süresince karşılanmaktadır.

ARANAN ŞARTLAR

Tüm bunların yanı sıra İşbaşı Eğitim Programına katılmak isteyen adaylarda bazı şartlar aranıyor ve bu şartlara haiz olmayanların başvuruları kabul edilmiyor. İŞKUR tarafından belirtilen şartlar ise şöyle:

1. Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

2. 15 yaşını tamamlamış olmak,

3. İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,

4. Emekli olmamak,

5. Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,

6. Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak,

7. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Başvuru detayları ve program hakkında bilgi için TIKLAYIN.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler