Bunu Yapana Devletten 50 Bin TL Faiz Desteği

Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Gürgen yaptığı açıklamalarında devlet desteklerine de yer verdi. Gürgen açıklamalarında binaların güçlendirilmesi için bazı zorlukları kaldıracaklarını belirtti. Ayrıca Gürgen isteyene kredi için 50 bin liraya kadar faiz desteği verileceğini vurguladı.

EKONOMİ 30.09.2019, 07:32
Bunu Yapana Devletten 50 Bin TL Faiz Desteği

İstanbul'da yaşanan depremlerin ardından şehirdeki binaların durumu yeniden gündeme geldi. Hükümet tarafından güçlendirme düenlemesi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulacak.

Bu düzenleme kapsamında sahil bölgelerde imar planına uyumsuzluk sebebiyle güçlendirilemeyen binlerce binaya el atılacak. Türkiye Gazetisinde Sefa ilgitekin'in aktardıklarına göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen bir açıklama yaptı.

Vedad Gürgen açıklamalarında güçlendirme için bir şans vereceklerini, imarla ilgili birtakım mecburiyetleri ortadan kaldıracaklarını belirtti.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu hakkında Vedad Gürgen'in açıklamaları şöyle oldu:

Mesela altı katlı binanız var. Güçlendirmek istiyorsunuz, projeleri hazırladınız. Belediyeye gittiğinizde 'Burası dört kata düşmüş, iki katını yık' gibi bir cevapla karşı karşıya kalınabiliyor. Bunun önünü açacağız. Güçlendirme de ruhsata tabi olacak.

Yeterliliğe sahip firmalar projeyi hazırlayacak. İnşaatını bir yükleniciye verecek. Parası neyse verecek ve yaptıracak. Binasını güçlendirmek isteyene, alacakları kredi için hane başına 50 bin liraya kadar faiz desteği de vereceğiz. Bu, 10 yılda geri ödenecek.

Amacımız, muhtemel bir depremi en az kayıpla atlatmak. Şartlarımız elbette mevcut. Mülkiyetle alakalı problem olmayacak. Başkasının arsasına ev yaptıysan ona şans veremeyiz. Kendi sınırları içerisinde kalıyorsa ve ilave metrekare kazanmayacaksa izin var.

Yorumlar (0)