Büyükanne Maaşı Projesi Başvurularında Son Gün! Yoğun İlgi Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, kadınların istihdamını ve çalışma hayatında daha aktif olmalarını artırmak için 'Büyükanne Projesi' başlatmıştı. Projeye yoğun ilgi gösterildi.

EKONOMİ 20.02.2017, 10:39 20.02.2017, 13:20
Büyükanne Maaşı Projesi Başvurularında Son Gün! Yoğun İlgi Devam Ediyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılan, kadınların istihdamını ve çalışma hayatında sayılarını artırmaya yönelik olan 'Büyükanne Projesi', çok yoğun ilgi gördü. Çalışma hayatında olan anneler, 425 TL tutarındaki Büyükanne Maaşı için binlerce başvuru yaptılar. Bu proje çalışan kadınlar tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının başlattığı Büyükanne Projesi, çok fazla ilgi gördü. 65 Binden fazla kişi bu projeden yararlanmak için başvuruda bulundu. Başvuru sayısı çok yoğun olduğundan süreç bir süre dondurulmuştu ve sonra yeniden başvurular açılmıştı. 20 Şubat tarihinde 23:59'da bu süre sona erecek.

Bu Projede Ne Kadar Destek Veriliyor?

Büyükanne Projesi dahilinde, anne fiili olarak çalışıyorsa, 3 yaşını doldurmamış torunlarına bakan büyükannelere 12 ay süreli karşılıksız 425 TL verilecek.

 9 Şubat tarihinde başlayan başvurular, bu gece sona eriyor. Elektronik ortamda başvurular: https://buyukanne.csgb.gov.tr adresinden yapılıyor. Elektronik ortamda başvuru yapamayanlar için ise bir form hazırlandı. Bu form doldurularak, en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne teslim edilmeli.
 
Başvuru Şartları Neler?

 • Türk vatandaşı olmak,
 • Belirlenen illerde ikamet ediyor olmak,
 • Çocuk ve annenin aynı evde, büyükannenin ise aynı il sınırları içinde ikamet ediyor olması,
 • Başvuru tarihi itibarıyla bakımı üstlenilecek çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması
 • Annenin en az 18 yaşında olması,
 • Annenin özel sektörde, iş sözleşmesine tabi ve sigortalı olarak bir işte fiilen çalışıyor olması ve destek süresi boyunca işten ayrılmaması (sigortalı adına Sosyal Güvenlik Kurumu'na en az 360 tam gün prim ödenmiş olmalıdır.),
 • Annenin 4857 sayılı İş Kanununda düzenlenen analık hali izin süresini (doğum sonrası 8 hafta) geçirmiş olması ve başvuru tarihinde fiilen çalışıyor olması,
 • Anne ve babanın ücret gelirinin belirlenecek üst sınırı aşmaması,
 • Annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar (üçüncü derece dâhil) kan ve kayın hısımlık ilişkisinin bulunmaması,
 • Karşılıksız desteğin verildiği süre boyunca çocuk bakımı amacıyla ayrıca bir bakıcı istihdam edilmiyor olması,
 • Büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının bulunmaması.
 • Projeye katılımınızın Bakanlıkça uygun görülmesi halinde; yukarıda sayılan tüm şartları taşıdığınıza ilişkin yazılı taahhüt/resmi belge vermeniz istenecek. Proje kapsamında yalnızca Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri, Gaziantep illerindekiler başvuru yapabiliyor.

Kamupersoneli.net | Ankara

Yorumlar (3)
Bircan aslan 3 yıl önce
benim haberim yeni oldu ama başvuru tarihi geçmiş ne yapabilirim
Ayşe 3 yıl önce
Aynı benimde yeni oldu bilgi verirseniz sevinirim
Fatma 3 yıl önce
Başvuruyu zamanında yaptım onaylandığını nasıl öğrenebilirim