banner731

Büyüme Rakamlarına İlişkin Maliye Bakanı Ağbal'dan Önemli Açıklamalar

Maliye Bakanı Naci Ağbal yayımlanan büyüme rakamlarını değerlendirdi. Bakan Ağbal açıklamasında referandum sonrası ekonomide güven ve öngörülebilirliğin artmasının ekonomik görünümü olumlu etkileyeceğini ifade etti.

EKONOMİ 31.03.2017, 12:15 31.03.2017, 14:45
Büyüme Rakamlarına İlişkin Maliye Bakanı Ağbal'dan Önemli Açıklamalar

Konu ile ilgili olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal yazılı açıklama yaptı. Bakan Ağbal yazılı olarak yaptığı açıklamasında 2016 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Ağbal 2016'da, 15 Temmuz darbe girişimi, turizm sektöründe yaşanan daralma, terör saldırıları ve global piyasalarda oluşan dalgalanmalara rağmen ekonominin yüzde 2,9 büyüdüğünü anımsattı.

Üçüncü çeyrekteki daralmanın ardından ekonomi yönetiminin aldığı kararların etkisiyle ekonominin dördüncü çeyrekte yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerinde büyüdüğünü ifade eden Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"EKONOMİYE İLİŞKİN OLUMLU SİNYALLER"

"Bu, Türkiye ekonomisinin temellerinin kuvvetli olduğunun ve dinamik büyüme yapısını sürdürdüğünün göstergesidir. Ekonominin sürükleyicisi olan iç talep son çeyrekte ivmelenmiş ve özel tüketim harcamaları yüzde 5,7 artmıştır. Bu dönemde yatırımların yüzde 2 büyümesi de ekonomik görünüm adına son derece önemlidir. Kamu harcamaları da ekonomik büyümeye pozitif katkı vermeye devam etmiştir. Ekonomi yönetimi olarak uygulamaya koyduğumuz teşvikler, gerçekleştirdiğimiz yapısal reformlar ile küresel konjonktürdeki olumlu seyir 2017 yılında da büyümenin hızlanmasını destekleyecektir. Nitekim 2017 yılı ilk çeyreğinde hem üretim hem de tüketim kanalından gelen öncü göstergeler ekonomiye ilişkin olumlu sinyaller vermektedir."

"İSTİKRAR PEKİŞECEK"

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile siyasi istikrar pekişecek ve yönetimde etkinlik artacaktır. Yapısal reformlar hız kazanacak, Türkiye’nin ekonomik büyüme performansı artmaya devam edecektir."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)