banner731

Çalışan Annelere 1015 TL Yardım Verilecek ! Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Çalışan annelere kreş yardımı yapılıyor ve bu ücret 304 TL olarak belirlenmişti. Ancak yeni gelişmeler kapsamında kreş yardımı 1015 TL olarak açıklandı. Peki kreş yardımından nasıl yararlanılır?

EKONOMİ 14.08.2019, 10:49
Çalışan Annelere 1015 TL Yardım Verilecek ! Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

bilindiği gibi annelere kreş desteği 304 TL'den 1015 TL'ye yükseltildi. Çalışan anneler bu destekten yararlanabilmek için Çalışma Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

DÜZENLEME YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Söz konusu düzenleme 27 Mart'taki Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Çalışan anneler çocuğunu kreşe verdiklerinde devlettern 1015 TL destek alabileceklerdir. 

Çocuk bakımından dolayı işgücü piyasasına katılamayan annelere büyük bir destek sağlanmış olacak ve işgücüne katılım arttırılacak. Düzenleme kapsamında, işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor.

Peki anneler bu desteği alabilmek için hangi şartlara haiz olacaklar? Konu ile ilgili olarak annelerin destekten yararlanabilmeleri için çocuğunu gönderdiği kreş ve gündüz bakımevinin özel sektörde faaliyet göstermesi gerekiyor. Bunun yanı sıra çocuklarını kamuya ve kamu tüzel kişiliğine ait kreş ve gündüz bakımevlerine gönderen çalışanlar için vergi istisnası uygulanmayacak.

Çalışan annelerin bu destekten yararlanabilmeleri için çocuk sayısında sınır yok. Bu bağlamda çalışan bir anne her bir çocuğu için 1015 TL'yi aşmamak üzere istisnadan yararlanabilecek. 

Yorumlar (0)