Çalışan Annelere Devlet Destekleri: Çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, kreş yardımı

Türkiye’de milyonlar çalışan anne hem ev hayatını hem de iş hayatında önemli görevleri yerine getiriyor. Çalışan annelere devlet destek vererek güç kazanmalarını sağlıyor. Devlet çalışan annelere çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, kreş yardımı yaparak çalışma hayatında sıkıntı yaşamamalarını sağlıyor. İşte çalışan annelere devletin verdiği çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, kreş yardımı detayları…

EKONOMİ 28.09.2019, 23:11
Çalışan Annelere Devlet Destekleri: Çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, kreş yardımı

Kadınlar evlerde olduğu kadar iş hayatlarıyla da ülke ekonomisine destek sağlıyor. Özellikle kadınlar arasında çalışan anneler hem ev işlerini hem çalıştıkları firmalarda verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirerek ülke ekonomisine ve ev ekonomisine destek veriyor.

DEVLET ÇALIŞAN ANNELERE DESTEK OLUYOR

Devlette verdiği destekler sayesinde çalışan annelerin daha güçlü ayakta kalmasını sağlıyor. Devletin çalışan annelere verdiği çocuk parası, doğum yardımı, süt ve emzirme parası, kreş yardımı desteklerini sizler için derledik.

TÜM ANNELERE ÇOCUK PARASI DESTEĞİ VERİLİYOR

Türkiye’de iş hayatı içerisinde çocuk dünyaya getiren bütün annelere devlet ilk başta çocuk parası  desteği veriyor. Doğum yapan tüm annelere devlet ilk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira destek sağlıyor. Bu desteği ailelerin alması için gerekli şartlar bulunuyor. Bu şartların ilki Aile Bakanlığı il müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara başvuru gerçekleştirmek olarak gösteriliyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov. tr’den de başvuru yapılıyor.

SÜT PARASI İLE ANNELER DAHA GÜÇLÜ OLUYOR!

Devlet çocuk dünyaya getiren bütün kadınlara çocuk parası vermesinin yanı sıra doğum yapan kadınlara 178 lira ‘emzirme ödeneği (süt parası)’ veriyor. Bu ödeneği de devlet anne sigortalı değilse para, sigortalı babanın hesabına yatırılıyor. Süt parasına başvuru ise yine çocuk parasında olduğu gibi devlet kurumları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine gerçekleştirilen başvuru sonrasında doğum yapan annelere 178 lira ‘emzirme ödeneği (süt parası)’ veriliyor. Devletin vermiş olduğu bu süt parası ile anneler daha da güçlü oluyor.

EN DÜŞÜK DOĞUM PARASI 6367 LİRA

Annelere verilen destekler hem ailenin yükünü azaltıyor hem de nesillerin çoğalmasında büyük bir teşvik sağlıyor. Çocuk parası ve süt yardımının ardından devlet aynı zamanda çalışan annelere doğum (rapor) parası veriyor. Çalışan annelerin aldığı doğum rapor parası ise maaşa göre farklılık gösteriyor. 112 gün üzerinden hesaplanan doğum rapor parası en düşük ödemesi 6367 lira olarak yapılıyor. Maaş arttıkça ödeme de artış daha fazla oluyor. Doğum rapor parası doğum yapan annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına devlet tarafından yatırılıyor.

Yorumlar (0)