Çalışan ve Çalışmayan Anneler Dikkat! Devletten Almayı Unuttuğunuz Ödemeleriniz Olabilir

Devlet farklı kurumlar aracılığıyla çalışan ve çalışmayan annelere farklı durumlar için maddi destek sağlıyor. Peki bu destekler hangi kurumlar tarafından veriliyor? Bu desteklerden faydalanmak isteyen annelerin ne yapması gerekiyor? Tüm bu soruların cevabını siz okuyucularımıza haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 07.05.2018, 18:18 07.05.2018, 23:32
Çalışan ve Çalışmayan Anneler Dikkat! Devletten Almayı Unuttuğunuz Ödemeleriniz Olabilir

Devlet bünyesine bağlı farklı kurumlar aracılığıyla çeşitli durumlarda bulunan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına maddi destekler sağlıyor. 

Belirli koşullar altında sağlanan bu destekleri almak isteyen vatandaşların mevzuatta yer alan tüm bu şartları sağlamaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gibi kurumlar aracılığıyla yapılan bu desteklerden bazıları da annelere veriliyor. 

Devlet tarafından annelere verilen bu destekleri siz okuyucularımıza aktarıyoruz. İşte detaylar, 

DEVLET TARAFINDAN ANNELERE SAĞLANAN MADDİ DESTEKLER

Devlet tarafından annelere sağlanan bazı desteklerde hiç koşul bulunmazken bazı destekler için annelerden bazı koşulları sağlamaları isteniyor. Konu ile ilgili olarak tüm detayları Kamupersoneli.net olarak okuyucularımıza aşağıda paylaşıyoruz.

Devlet tarafından annelere koşulsuz olarak verilen ilk destek doğum parası. Bu konuda alınan karara göre 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan her anneye destek sağlanıyor. Bu tarihten sonra doğan her çocuk için ise bu destek miktarı artış gösteriyor. Mevzuata göre devlet açıklanan tarihten sonra doğmuş ilk çocuk için devlet 300 TL ödeme yaparken açıklanan o tarihten sonra doğan ikinci çocuk için 400 TL destek sağlıyor. O tarihten sonra anne iç veya daha fazla çocuk doğurmuş ise devlet desteği 600 liraya çıkıyor. 

Devlet tarafından sağlanan bir destek ise emzirme parası. Halk arasında süt parası olarakta bilinen bu destek doğum yapan tüm annelere ödeniyor. Süt parası eğer anne çalışıyorsa direk anneye, anne çalışmıyorsa eşinin hesabına yatırılıyor. Emzire parası miktarı ise 133 TL. 

Devlet çalışan annelere de bazı desteklerde bulunuyor. Anneye doğumdan önce ve sonra izin konusunda ve maddi olarak yapılan destek detayları şu şekilde; çalışan bir kadın doğum yaparsa devlet annenin brüt maaşına göre doğum parası ödemesi yapıyor. Ayrıca anneye yapıla bu ödemenin dışında, doğumdan önce ve sonra kullanacağı izin sırasında maaş desteğinde bulunuyor. doğum için anneye sağlanan 16 haftalık izin sürecinde maaşı işveren tarafından değil devlet tarafından ödeniyor. Ancak bu ödenen alınabilmesi için annenin doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün sigortalı olması talep ediliyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)