Çalışan ve Çalışmayan Annelere Sağlanan Maddi Destekler

Devlet çeşitli birimleri aracılığıyla çalışan veya çalışmayan annelere farklı alanlarda maddi destekler sağlıyor. Bu maddi destekler ve bu destekleri almak için yapılması gerekenleri sizlere aktarıyoruz.

EKONOMİ 15.07.2018, 18:48
Çalışan ve Çalışmayan Annelere Sağlanan Maddi Destekler

Bilindiği üzere devlet ilgili birimleri aracılığıyla farklı durumlarda bulunan vatandaşlara maddi destekler sağlıyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu maddi desteklerden bazılar ise annelere veriliyor. Devlet tarafından verilen bu desteklerden bazılarına başvuru yapmak için bazı koşullar talep edilirken bazı desteklere ise hiç bir koşul talep edilmeksizin tüm anneler başvuruda bulunabiliyor. 

DEVLET TARAFINDAN ANNELERE SAĞLANAN MADDİ DESTEKLER

kamu kurumları aracılığıyla çalışan veya çalışmayan annelere sağlanan maddi desteklere dair detayları sizlere ayrıntılı bir şekilde aktarıyoruz. 

Doğum Parası

Devlet tarafından her anneye hiçbir koşul talep edilmeksizin sağlanan ilk destek doğum parası. Devlet doğum yapan annelere bir nebze faydası olması amacıyla yardımda bulunuyor. Bu yardım miktarı çocuk sayısına göre artıyor. Öyle ki anne tek bir çocuk doğurmuşsa alacağı yardım miktarı 300 lira, eğer anne iki doğum yapmışsa 400 lira ödeme alıyor. Anne üç veya daha fazla çocuk yapmışsa 600 lira destek ödemesi alıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek husus; annenim Mayıs 2015'ten sonra dünyaya getirdiği çocuklar için ödeme alması. O tarihten önce yapılmış doğumlarda bu ödemeyi almak mümkün değil. 

Emzirme Parası

Devletin çalışan veya çalışmayan tüm annelere sağladığı diğer destek ise emzirme parası. Emzirme parası halk arasında süt parası olarak da biliniyor. Bu ödeme için de devlet annelerden hiç bir şart talep etmiyor. Emzirme parası eğer anne çalışıyorsa ve kayıtlı bir hesabı mevcutsa direk annenin hesabına yatırılıyor eğer anne çalışmıyorsa bu ödeme eşinin hesabına yatırılıyor. Her anneye ödenen bu desteğin miktarı 133 lira.

Çalışan Annelere 5 Bin Liraya Varan Destek

Devlet çalışırken çocuk dünyaya getirecek annelere de çok büyük desteklerde bulunuyor. Bu destekler annelere doğum süreci öncesi ve sonrasında kullanılan izinlerde yardım yapılıyor. Bu konuda uygulama olan düzenlemeye göre, çalışan bir kadın doğum yaparsa devlet annenin brüt maaşına göre doğum parası ödemesi yapıyor. Ayrıca anneye yapıla bu ödemenin dışında, doğumdan önce ve sonra kullanacağı izin sırasında maaş desteğinde bulunuyor. doğum için anneye sağlanan 16 haftalık izin sürecinde maaşı işveren tarafından değil devlet tarafından ödeniyor.

Peki Bu Destekten Kimler Faydalanabilir? Devlet tarafından çalışan annelere sağlanan izin ve maaş desteğinden faydalanmak için ise bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların en önemlisi ise prim desteği. Mevzuata göre anne adayının izin ve maaş desteği alabilmesi için son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta priminin ödenmiş olması gerekiyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)