Çalışan ve Çalışmayan Annelere SGK Aracılığıyla Ödenen Maddi Destekler

Devlet tarafından çalışan ve çalışmayan annelere sağlanan maddi destekler. Devletin annelere sağladığı yardımlar neler? Kimler annelere SGK aracılığıyla sağlanan maddi desteklerden faydalanabilir? Tüm bu soruların cevaplarını ve annelere sağlanan destekleri sizlere aktarıyoruz.

Çalışan ve Çalışmayan Annelere SGK Aracılığıyla Ödenen Maddi Destekler

Bilindiği üzere devlet vatandaşlara çok sayıda alanda yardım sağlıyor. Vatandaşların bulundukları durumlarda mağduriyet yaşamamaları adına sağlanan bu desteklerden bazıları ise annelere sağlanıyor. 

Devlet tarafından annelere sağlanan desteklerin bazıları tüm anneler için geçerliyken bazı destekler sadece annelere sağlanıyor. 

DEVLET TARAFINDAN ANNELERE SAĞLANAN MADDİ DESTEKLER

Devlet; Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları gibi kurumları aracılığıyla annelere destekler sağlıyor. Bu desteklerden bazıları anneler tarafından bilinmediğinden dolayı kurumda kalıyor. Bu haberimizde siz okuyucularımız için annelerin bilmeleri gereken o destekleri derledik. 

İşte çalışan ve çalışmayan annelere devletin sağladığı maddi destekler. 

Emzirme Ödemesi

Devlet yeni doğum yapmış tüm annelere emzirme parası ödemesi yapıyor. Bu kapsamda Mayıs 2015 yılından sonra dünyaya gelmiş her çocuğu için devlet anneye emzirme parası ödüyor. Çocuk sayısına göre artış gösteren emzirme parası için hiç bir koşul bulunmuyor. Buna göre devlet annelere doğum parası yardımında ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üç veya daha fazla çocuk için ise 600 TL ödeme yapıyor. 

Süt Parası

Devletin annelere sağladığı bir diğer ödeme ise süt parası ödemesi. Devlet anne olmuş her kadına 133 TL süt parası ödemesi yapıyor. 

Kreş Desteği

Annelere sağlanan bir diğer destek ise kreş desteği. Devlet 2 ve 5 yaş arası çocukları bulunan annelere çocukları için belirli bir oranda kreş desteği sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan kreş desteği ailelere ek bir destek olarak sağlanıyor. Yani ailelere direk ödenen bir destek değil. Düzenleme kapsamında işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor. Bu kapsamda sağlanan destek miktarı annenin ücretine göre değişmekle beraber 1015 TL seviyesinde.

İş Görememezlik Ödeneği

Devlet tarafından belirli koşulların sağlanması durumlarda çalışan annelere iş görememezlik ödemesi yapılıyor. Bu destek ile devlet, bir kadın bir işyerinde çalıştığı sırada anne olmaya hazırlanırsa doğumdan önce ve sonra izin ve maaş ödemesi konularında destek sağlıyor. Çalışan annelere sağlanan bu destek miktarı çalışan annenin brüt maaşına göre belirleniyor. Ayrıca annelere doğumdan önce ve sonra kullanacağı izinler sırasında maaş desteği sağlanıyor. 16 haftalık bu izin süresince maaş işyeri tarafından değil devlet tarafından ödeniyor. Bu desteklerden faydalanabilmek için ise anne adayının son bir yılda en az 90 gün sigorta primi ödemiş olması gerekiyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE