Çalışan/Çalışmayan Vatandaşlar Dikkat! SGK'dan Bilmediğiniz ve Unutmuş Olabileceğiniz Paranız Olabilir

Devlet tarafından sağlanan maddi destekleri Kamupersoneli.net olarak siz okuyucularımıza yapmış olduğumuz haberimizde aktarıyoruz. Bu haberimizde de siz okuyucularımıza Sosyal Güvenlik Kurumu'nda unutulan maddi destekleri derledik. Çoğu vatandaşın bilmediğinden adolayı almadığı bu desteklere dair detaylar haberimizde...

EKONOMİ 29.10.2018, 20:52
Çalışan/Çalışmayan Vatandaşlar Dikkat! SGK'dan Bilmediğiniz ve Unutmuş Olabileceğiniz Paranız Olabilir

Devlet vatandaşlara, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çok sayıda maddi destek sağlıyor. 

Bu destekler çalışan, çalışmayan, yaşlı, engelli, kadınlar, hastalar, çalışmayan vatandaşlar gibi çeşitli durumda olan vatandaşlara sağlanıyor. Ancak vatandaşlar söz konusu maddi desteklerin büyük bir bölümünü devletten almıyorlar. 

SGK'NIN BANKALARDA UNUTULAN PARASI 99 MİLYONA ULAŞTI

Vatandaşlar tarafından bilinmediğinden dolayı alınamayan para miktarı bir hayli yüksek. Öyle ki Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişiler adına bankalara yatırılan ancak geri gönderilen para tutarı 99 milyon TL'ye ulaştı.

Kamupersoneli.net olarak bizlerde siz okuyucularımıza bu haberimizde SGK tarafından sağlanan maddi destekleri sıraladık. İşte detaylar,

SGK Tarafından Sağlanan Yol Ödemesi

Sigortalı tıbbi (organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller) veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yolluk ödemesi yapıyor. Yol ve gündelik ödemesi hak sahibin kendisine veya anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor. Yolluk ödemesine başvurular SGk il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.

Cenaze Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu'na 360 gün sigorta primi ödeyen bir kişi vefat ederse SGK cenaze yardımı ödemesinde bulunuyor. Bu ödemeyi öncelikle eş ve çocuklar alabiliyor, eğer eş ve çocukları yoksa anne, baba veya kardeşleri bu ödemeyi almaya hak kazanıyor. Cenaze yardımı almak için SGK merkezlerine dilekçe ile başvurmak yeterli oluyor. 

Kız Çocuklarına Çeyiz Yardımı

Çeyiz maaşı SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. Kız çocukları evlendikleri zaman maaşları kesilir ancak çeyiz maaşı ile kesilen maaşın 2 yıllık tutarı kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Başvurular SGK merkezlerine yapılıyor.

İş Görememezlik Yardımı

Sigortalı olarak çalışan bir kişi hastalanır, meslek hastalığına yakalanır veya iş kazası geçirirse iş görememezlik ödemesi alır. Hastaneden alınacak sağlık raporuyla verilen ödemeler çalışanın maaşına göre belirlenir. İstiahat parası olarak bilinen bu ödemeler için SGK'ya başvuru yapılır, turkiye.gov.tr’den e-devlet şifresiyle kontrol edilebilir ve PTT’ye yatar.

Annelere Süt Parası

Yeni doğum yapmış annelere devlet süt parası ödemesi yapar. Bu ödeme çocuk sayısına göre değişir ve çocuk sayısı arttıkça ödemenin miktarı da artar. Buna göre Mayıs 2015'ten sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için ise 600 TL ödeme yapılır. 

Annelere Emzirme Parası

Anne veya babanın birinin sigortalı veya bağkurlu olması ve en az 120 günlük primin yatmış olması halinde SGK tarafından emzirme ödeneği veriliyor. Emzirme ödeneği için SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 

Doğum İzni Ödemesi

Çalışan anneler doğumdan önce veya sonra izin kullanırlarsa çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen para 4425 lira. Ancak bu ödeme miktarı maaşa göre değişiyor. hak sahibi bu ödeneği PTT veya Ziraat Bankası aracılığıyla alabiliyor. 

SGK'dan Toplu Para Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak adına prim yatırmış ancak çeşitli nedenlerle emekli olamamış vatandaşlara toplu para ödemesi yapıyor. Bu ödemeler için erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl şartı bulunuyor. Başvurular ise SGK'ya yapılıyor. 

Kamupersoneli.net - ÖZEL Haber

"NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…

Yorumlar (0)