Çalışanına Elden Ödeme Yapan İşverene Ceza

Kayıt dışı ile mücadele için risk analiz merkezleri kurulurken, ücret, prim gibi ödemeleri banka aracılığı ile yapmayan işverenler için ağır uygulamalar getiriliyor.

EKONOMİ 19.09.2017, 08:52 19.09.2017, 15:55
Çalışanına Elden Ödeme Yapan İşverene Ceza

Türkiye ekonomisini milyarlarca zarara uğratan kaçak işçi sorununa yeni bir çözüm getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Son üç yılda kaçak işçi çalıştıran yaklaşık 200 bin işletmeye 1.2 milyar liralık ceza kesildi.

Yaptırımlar Ağırlaşacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kayıt dışı ile mücadele için risk analiz merkezleri kurarken, başta inşaat sektörü olmak üzere çalışana elden ücret dönemi tamamen kapatılacak. Ücret, prim gibi ödemeleri bankalar üzerinden yapmayan firmalara uygulanacak yaptırımlar ağırlaştırılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kayıt dışı işçi çalıştırma ihtimali yüksek olan işyerlerini belirlemek için risk analizi yaptıklarını belirtti.

İki Ayaklı Hizmet Sunuluyor

İki ayaklı hizmet sunduklarını belirten Jülide Sarıeroğlu, son üç yılda SGK, il müdürlükleri ve Alo 170 hattına yapılan ihbar ve şikayetlerle sigortasız işçi çalıştıranlara yönelik yapılan işlemler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sarıeroğlu, denetimle beraber işverene verilen rehberlik hizmeti ile yükümlülüklerini ve kaçak işçilik konusunda karşılaşacakları yaptırımları anlattıklarını ifade etti.

2 Asgari Ücret Ceza

Sigortasız işçi çalıştıran işletmelere SGK, çalışan her bir personel için 2 asgari ücret tutarında idari para cezası uyguluyor. İşçiyi 1 yıl sigortasız çalıştırdığı tespit edilen işverenlere, bir yıl boyunca ödenmesi gereken sigorta primlerini sigortalı adına tamamını tahsil ediyor.

İhalelere Katılamayacak

Yeni dönemde esnaf daha fazla kontrol edilip, inşaat sektöründeki aktörler kayıt altına alınıp takip edilecek. Yapılan risk analizleri doğrultusunda, sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenler ihalelere katılamayacak.

Ücret, prim gibi ödemeleri banka üzerinden yapmayan işletmelere idari para cezası kesilecek.  

Yeni dönemde yapılan takipler kapsamında hükümet, kayıt dışı ekonominin GSYH'ye oranının 5 puan azaltılacağını düşünüyor.

Son 3 yılda kaçak işçi çalıştıran 200 bin işletmeye 1.2 milyarlık ceza uygulandı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)