Çalışanlara Müjde Gibi Haber: Yıllık Kıdem Tazminatı 6 Bin 379 TL Oldu

Temmuz ayında yapılan zamlar kapsamında işçilerin tazminatları ve memurların tavan ücretleri arttı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak imzası ile bir genelge yayımlandı ve genelgeye göre SSK'lı çalışanların yıllık tazminatı 6 bin 379 TL'ye yükseldi.

EKONOMİ 11.07.2019, 08:38
Çalışanlara Müjde Gibi Haber: Yıllık Kıdem Tazminatı 6 Bin 379 TL Oldu

Temmuz ayı ile birlikte emeklilerin ve memurların maaş zamlarına enflasyon da eklendi. Temmuz ayında meydana gelen zamlar bazı hesaplamaları da değiştirdi. Bu değişen hesaplardan biri çalışanların alacakları yıllık kıdem tazminatı miktarları oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak imzası ile bir genelge yayımlandı. Yayımlanan genelgeye göre çalışanların yıllık kıdem tazminatları yükseldi.

KIDEM TAZMİNATI TUTARI YÜKSELDİ

Çalışanlar işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatı hesaplanıyor. Bu hesaplar yapılırken her yıl değişen bir tavan miktar uygulanıyor. Çalışanların maaşı ne olursa olsun kıdem tazminatı hesaplamasında en üst rakam olarak belirlenen miktar uygulanıyor. Bilindiği gibi 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 6.017 lira 60 kuruş olarak belirlenmişti. Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in aktardıklarına göre Temmuz ayında yapılan zamlarla birlikte bu rakam 6 bin 379 TL oldu. 

Bu bağlamda brüt maaşı tavanı aşan her çalışan için yıllık 362,26 lira avantajı meydana geldi. 10 yıl çalışan bir işçi Haziran yerine Temmuz'da ayrıldığında 3.622 lira 60 kuruş daha fazla para aldı. Bu tutar ise her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor.  6 bin 379 kıdem tazminatı tutarı 31 Aralık 2019'a kadar devam edecektir. 

Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için kendi isteğinin dışında işten çıkmış olması gerekmektedir. Ancak bu durumun istisnaları mevcut. Yani erkek işçi askerlik, kadın evliliği nedeniyle (1 yıl içinde) işten ayrılırsa kıdemini alabilirken emeklilik için işten çıkanlar da kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ayrıca haklı fesih ile işten ayrılanlar da kıdem tazminatı alabilirler. 

Yorumlar (8)
SEDAT 2 ay önce
696 KHK LI İŞÇİLER OLARAK BİZLERDE EMEKLİ VE MEMURLARA VERİLEN 2018 YILI ENFLASYON FARKINI GERİYE DÖNÜK OLARAK İSTİYORUZ.. BİZLERDE DEVLETİMİZE HİZMET EDİYORUZ ZATEN ASGARİ ÜCRET ALIYORUZ.. YÜZDE 4 ZAM NEDİR ?? ENFLASYON FARKLARIMIZI İSTİYORUZ !!!
Arslan yilmaz 1 ay önce
Isterseniz 8 bin tl yapin o tazminat elimize gecmedikten sonra
Sedat 1 ay önce
Hep zengine çalisiyorsunuz
Arslan yilmaz 1 ay önce
Yukselse nolcak elimizden.aldiktan sonra
LÜTFİ 1 ay önce
Haberi yaparken daha detaylı araştırın brüt ücreti tutarı kadar tazminat hak edebilir işçi yani asgarî ücretli birisi 2820 TL yıllık tazminat alabilir.
Yunus 1 ay önce
İstifa edenede tazminat hakkı getirilsn işçiyi patrona köle etmeyin
Yalnizlik 1 ay önce
Bunlar bizim saflari kandirma yontemi yaziklar olsun birde ovguyle anlatiyirsunuz
Yalnizlik 1 ay önce
Bunlar bizim saflari kandirma yontemi yaziklar olsun birde ovguyle anlatiyirsunuz