Çalışma Bakanı'ndan İşsizlik ve İstihdam Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu, bakanlıkta basın mensupları ile bir araya geldi ve bakanlığın çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce açıklanan işsizlik oranı ile ilgili olarak bakan :" 365 bin kişilik istihdam yapıldı fakat..."

EKONOMİ 22.09.2016, 11:27 22.09.2016, 11:38
Çalışma Bakanı'ndan İşsizlik ve İstihdam Açıklaması
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Mehmet Müezzinoğlu işsizlik oranındaki artış ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu ve bu artışın kısa süre içerisinde tekrar düşüşe geçeceğini bildirdi. İstihdam konusunda hükümetin büyük işlere imza attığının altını çizen Müezzinoğlu:" gelecek konusunda ümitliyim" dedi.

Müezzinoğlu: "Her bir yaşta bir milyon 250 bin gencimiz var , her yıl bir milyondan fazla gence ya da insanımıza istihdam alanı oluşturmamız gerekiyor. Bunu başarabilen Türkiye esasında aydınlık ve güçlü bir Türkiye olacaktır.Buna inanıyorum ki, geçtiğimiz yıllara baktığımız da , bakın şimdi geçen yılın aynı dönemine göre %9.6 olan işsizlik oranı %10.2'ye çıktı.

Burada bir artış var, ama aynı döneme baktığımız da 365 bin daha fazla istihdam sağlamışız. Bir taraftan aynı döneme göre 365 bin daha fazla istihdam sağlıyoruz, ona rağmen işsizlikteki oran inmiyor, yükseliyor. Çünkü istihdama ciddi bir talep var. Ve bu bir yıla da baktığımızda, Rusya krizi, terör olayları, 15 Temmuz var. Tüm bunlara rağmen Türkiye 365 bin istihdamı bir önceki döneme nazaran daha fazla yapmış. O nedenle istihdam konusunda geleceğe yönelik ümitliyim. Her bir yaşta 1 milyon 200 bin genç, üretime katkı sağlayacak insan bu ülkenin zenginliğidir. Bunu da iyi değerlendireceğiz."

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)