Çalışma Bakanı Sarıeroğlu İş Garantili Meslek Kursu ve 10 Bin TL Eğitim Desteği Projesinin Başlayacağı Tarihi Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işsizlik sorunun çözüme kavuşturulması ve talep edilen meslek gruplarından personel ihtiyacının karşılanması adına yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Gençlere yönelik gerçekleştirilecek proje kapsamında, iş garantili eğitim, günlük harçlık ve eğitim desteği sağlanacak. Peki uygulama ne zaman başlayacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bu sorunun cevabını katıldığı bir etkinlik kapsamında yapmış olduğu konuşmasında yanıtladı. Detayları haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 03.05.2018, 20:07
Çalışma Bakanı Sarıeroğlu İş Garantili Meslek Kursu ve 10 Bin TL Eğitim Desteği Projesinin Başlayacağı Tarihi Açıkladı

Türkiye'nin en büyük problemlerinin başında gelen işsizlik sorunun çözülmesi adına yeni projeler üretilemeye devam ediyor. Özellikle konunun çözüme kavuşturulması adında 2017 yılında istihdam teşvik programları başlamış ve iyi bir netice alınmıştı. 

Bu konuda atılan adımlara bir yenisi daha ekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan bir proje kapsamında istenilen eleman yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu programlara katılacak gençlere ise bazı destekler verilecek. İşte detaylar,

DEVLETTEN YENİ PROJE

Bakanlık tarafından hazırlanan projeye göre, işverenler tarafından talep edilen meslek gruplarına yönelik eğitim kursları başlatılacak. Bu kurslara katılan adaylara ise kurs masrafları için 10 Bin TL destek sağlanacak. 8 ay sürmesi planlanan kursların tamamlanmasının ardından adaylar aktif iş gücüne katılacak. İşverenler tarafından talep edilen personeller yetiştirilmiş olacak ve iş garantili meslek kursu sağlanmış olacak. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından koordine edilecek proje kapsamında eğitim verilecek ilk meslek grupları bilişim sektöründe olacak.

ÇALIŞMA BAKANI JÜLİDE SARIEROLU TEMMUZ'DA BAŞLAYACAK DEDİ

Söz konusu proje detaylarını geçtiğimiz aylarda aktaran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bu uygulamanın Nisan ayında başlayacağını duyurmuş ancak bu gerçekleşmemişti. Bakan Sarıeroğlu konuya dair yeni bir açıklamada bulundu ve söz konusu projenin Temmuz ayında başlayacağını açıkladı. 

"Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren.".

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (3)
Husamettin 1 yıl önce
Sen 2 ayligina kurs acip sertifika verecegine profesyonel egitimini gormus universitesini okumus 30 bin yasli bakim mezununun meslek tanimini yap 30 bin genc heba olmasin
mustafa 1 yıl önce
erken seçim kararı alınmadan önce nisanda başlayacak diyorlardı .şimdi seçim sonrasına attılar yani önce oycuklar sonra iş, sizi gidi uyanıklar sizi
Fatmana ergün 1 yıl önce
Rahatsızım ve sağlıklı iş nereye baş vuru yaptıysam hep sözlerinden daha farkı işler çıkdı 13 saat çalıştım sağlık diye bir şey kalmadı güvenceli iş aradım hep farklı çıkdı kimseye güvenmiyorum kendi paramı kazanım sağlıklı yeter