Çalışma Bakanı Sarıeroğlu Memurların Yeni Zam Teklifini Açıkladı

Toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu memur zamlarını açıkladı.

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu Memurların Yeni Zam Teklifini Açıkladı

Toplu sözleşme kapsamında taraflar arasındaki görüşmeler bugün sona erdi. Görüşmelerde uzlaşma sağlanamaması halinde ise zam oranını belirlemek üzere Hakem Heyeti devreye girecek. Kaynaklar, gece yarısına kadar hükümetin iyileştirme içeren teklifini sendikalara iletmesinin beklendiğini kaydettiler.

Üye yapısının belirlenmesinde hükümetin daha ağırlıklı olduğu Hakem Heyeti'nin son kararı memura verilecek zam oranında da son belirleyici olacak. 2010 yılına kadar Hakem Heyeti kararları hükümet açısından bağlayıcı değildi. Ancak o yıl yapılan anayasa değişikliği ile Hakem Heyeti kararına uymak taraflar açısından zorunlu hale getirildi. 

Bakan Sarıeroğlu'nun Açıklamaları

8 Ağustos'ta genel talepler değerlendirildi. 14 Ağustos'ta önce genel değerlendirme yaptık. Teklifimizi paylaştık. Teklifte 2018'de yüzde 3+3 teklifimizi güncelledik.

11 hizmet kolumuza ilişkin tekliflerin değerlendirildiği komisyon çalışmalarımız oldu. Beklentiler, ihtiyaçlarla ilgili talepler vardı. 776 maddeden oluşan talep listesiyle karşı karşıyaydık. 14 Ağustos tarihinde önce genele ilişkin değerlendirmelerimizi yaptık. İlk teklifimizi değerlendirmelerden sonra paylaştık. 

Memurlara 2018 ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 3, 2019 yılında da aynı şekilde yüzde 3, artı yüzde 3 zam teklifimiz olmuştu. Biz ara değerlendirme sonrasında 2018 ilk 6 ayda yüzde 3.5, ikinci altı ayda yüzde 3.5, 2019 yılında da ilk 6 için yüzde 4, artı ikinci 6 için yüzde 5 olarak revize ettik.

Bu son teklifimiz ise 2018 için 3,5+3,5, 2019 içinde 4+5 olarak revize ettik.

Önümüzdeki dönemde üzerinde çalışmak üzere not aldığımız birçok husus oldu. Kamudaki kurullarımızın da etkin çalışması bizim önceliğimiz olacak. 2 yıllık konularda birçok sıkıntının talebin daha erken vakitlerde sonuca ulaşması için takipçi olacağız. Olumlu olarak bugün burada çok da iyi teklif verdiğimize inanıyorum. Hepinize teşekkür ederim. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2017, 15:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Savaş
Savaş - 2 yıl Önce

Komedi bunlar ya buçuk buçuk nedir bu Allah askina

Alev
Alev - 2 yıl Önce

Bu zam gerçekten çok ama çok komik bir rakam

Kemal
Kemal - 2 yıl Önce

millet ne yerine konuluyor ya buçuk nedir arkadaş ya 3 de ya da 4

Alihan
Alihan - 2 yıl Önce

Çok sendika üyesini kaybeder kayıtsız kaldığı icin memur sen

Ömer
Ömer - 2 yıl Önce

İyide hep memurlar söz konusu niye işçileri düşünmüyorlar niye taşeron işçiler düşünülmüştür ki

Ömer
Ömer - 2 yıl Önce

İyide hep memurlar söz konusu niye işçileri düşünmüyorlar niye taşeron işçiler düşünülmuyor ki

Muzaffer
Muzaffer - 2 yıl Önce

Sadaka veriyorlar kendileri bir akşamda yasa çıkarıyorlar hamidinla görüyorlar yazıklar olsun seçimde görürler nakavit olurlar insAllah