Çalışma Bakanından İşsizlik Maaşı ve Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezznoğlu katıldığı TV programında gündeme ilişkin soruları değerlendirdi. Bakan Müezzinoğlu işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı hakkında çeşitli açıklamalar yaptı.

EKONOMİ 27.01.2017, 16:51 27.01.2017, 17:10
Çalışma Bakanından İşsizlik Maaşı ve Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezznoğlu NTV'de bir programa katıldı. Burada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezznoğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İşte Bakan Müezzinoğlu'nun açıklamaları;

KIDEM TAZMİNATI

Ben bu yıl kıdem tazminatı konusunun çözüleceğine inanıyorum.

1 milyon işsize 10 milyar TL’lik desteği biz çalışma bakanı olarak bu yıl planladık. Bunun 300 binine iş başı eğitim kapsamında destek vereceğiz. Bizim verdiğimiz desteğin yüzde 65’i kalıcı istihdam olarak kaldı. Bir yılda yüzde 25’lik desteği vermeye devam edeceğiz. 

İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı hakkında belirli çalışmaları yaptık. Bu konuyu da 3 ay sonra görüşeceğiz.

1-Emekliye Promosyon: Kamu bankaları dışında özel bankalar da bu işin içinde olmalıdır. Rekabet olması ödenecek miktarı arttırır. 

2-Büyük annelere Maaş: Önümüzde salı veya çarşamba imzalayacağız. Pilot uygulama olacak. Asgari ücretin net % 30'u ödenecek. Mart ayında örnek uygulama başlayacak. 

3- Taşeron meselesi: Kamu çalışanı reformu bizim için önemli.Taşeron meselesini de burada çözeceğiz. Nisan'dan sonra konuyu çözeceğiz. 

4-Kamu çalışanı reformu: Performans sistemi gelecek. Liyakata dayalı sistemi değerlendiriyoruz. 

5-İstihdamı Arttırıcı Önlem: 300 bini işbaşı eğitimle, 200 bin toplum yararına (50 bini ikinci yarısında), 280-300 bin aktif iş gücüne destekle ilk yıl % 50 ücretini biz vereceğiz.İkinci yıl % 25'ini ödeyeceğiz. Toplamda 1 milyon kişiye destek vereceğiz.

Kamupersoneli.net | ANKARA
 

Yorumlar (2)
AYSE 3 yıl önce
kadro olursa evet olmassa hayir tasoran olarak
taşeron 3 yıl önce
ey mi̇llet duydunuz mu; tbmm di̇van üyeleri̇ni̇n telefon faturalarinin tamamini veki̇lleri̇n faturalarinin bi̇r kismini vatandaş ödüyormuş,hastane masraflarinida bi̇zler ödüyoruz zaten.sayin veki̇lleri̇n 16000 li̇ra olan maaşlari yetmi̇yor üsteli̇k.asgari̇ ücrete 104 li̇ra zam yaptilar.zammin yarisini bes aldi yarisini da zamlar.yani̇ 1300 li̇rada kaldi asgari̇ ücret.yargi mensubuna 2700 li̇ra zam yapilacakmiş.ki̇mi̇n umurunda emekli̇li̇k hakki eli̇mi̇zden alinmiş.takilmaya devam.