Çalışma Bakanlığı'ndan İşsiz Gençlere İş Garantili Kurs ve 10 Bin TL'lik Kupon Yardımı Uygulaması

Devlet işsizlik sorunun önüne geçmek ve işsizlik oranını azaltmak adına çok sayıda istihdam projesini uygulamaya koydu ve koymaya devam ediyor. Bu kapsamda son olarak uygulamaya gireceği duyurulan proje ise adaylar tarafından oldukça ilgiyle karşılandı. Söz konusu proje ile gençlere iş garantili meslek kursu ve 10 bin TL'lik kupon yardımı yapılacak.

Çalışma Bakanlığı'ndan İşsiz Gençlere İş Garantili Kurs ve 10 Bin TL'lik Kupon Yardımı Uygulaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işsizlik sorunun çözüme kavuşturulması ve talep edilen meslek gruplarından personel ihtiyacının karşılanması adına yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Gençlere yönelik gerçekleştirilecek proje kapsamında, iş garantili eğitim, günlük harçlık ve eğitim desteği sağlanacak. Bu destek ile ayrıca işverenlerin talep ettiği nitelikli ara eleman sorununun da çözülmesi amaçlanıyor. 

DEVLETTEN YENİ İSTİHDAM PROJESİ

İşsizlik sorunun çözülmesi ve istihdamın artmasın adına atılan adımlara bir yenisi daha ekleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işsizlik sorunun çözümü, istihdamın artırılması ve işveren talep edilen personellerin yetiştirilmesinin sağlanması adına yeni bir mesleki eğitim desteği uygulaması başlayacak. 

Bu destek kapsamında kurslara katılan adaylara ise kurs masrafları için 10 Bin TL kupon yardımı yapılacak. Gençler bu 10 bin TL'lik desteği mesleki eğitimleri için kullanacak. Gençler kuponları eğitim kurumlarında kullanabilecekler ve istedikleri imkanda ve şartta eğitimlerden yararlanabilecekler. Bunun yanı sıra devlet tarafından bu kapsamda eğitim gören gençlere cep harçlığı ödemesi de yapılacak

Söz konusu kurslara katılım sağlayacak adaylar 8 ay eğitim alacaklar ve daha sonra beklemeksizin aktif iş hayatına katılacaklar. İşverenler tarafından alınan talepler doğrultusunda açılacak mesleki kurslarda iş hayatında aranılan niteliklerde eleman yetiştirilmesi sağlanacak. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından koordine edilecek proje kapsamında eğitim verilecek ilk meslek grupları bilişim sektöründe olacak.

ÇALIŞMA BAKANI SARIEROĞLU UYGULAMANIN TEMMUZ'DA HAYATA GEÇECEĞİNİ DUYURDU

Devlet tarafından bu yeni destek programının detaylarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamıştı. Bakan Sarıeroğlu uygulamanın ilk başlama tarihini Nisan olarak açıklamış ancak erken seçim kararının alınmasının ardından Temmuz ayına sarktığını vurguladı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu söz konusu proje kapsamında yapmış olduğu açıklama,

"Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren."

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE