ÇAYKUR SON DAKİKA GELİŞMELERİ

Çaykur, 300 milyon liraya ulaşmış bir zararı söz konusu. Zararın telafisine yönelik, kurum müdürlüğüne bir yılda 3 müdür atandı ama 3 müdürde farklı sebeplerden dolayı Çaykur'dan ayrılmak zorunda kaldı. Son olarak atanan ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce de, Sakarya’dan AKP Belediye Başkanlığı’na aday olunca, kurum yine başsız kaldı.

EKONOMİ 02.12.2018, 14:06 probil
ÇAYKUR SON DAKİKA GELİŞMELERİ

ÇAYKUR Genel Müdürü'de ayrılınca, 300 milyon lira zararda olan kurum başsız kaldı. 

1 YILDA 3 GENEL MÜDÜR

ÇAYKUR'un eski Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, 7 yıl görev yaptığı Kurum'dan, Nisan ayında istifa etmişti. Sütlüoğlu'nun yerine de, Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Ziya Alim vekaleten atanmıştı. Alim'in koltuktaki ömrü de kısa sürdü ve 6 ay sonra görevinden alındı. Alim'in yerine bu kez, eskiden de Kurum'da Genel Müdürlük yapan, Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce atandı. 65 yaşına basan Yüce'nin ÇAYKUR koltuğundaki  ömrü sadece 2 ay oldu. Yüce, Ekim'de geldiği makamdan, Sakarya adaylığı nedeniyle istifa etti.

İSTİKRARSIZLIK ZARARI

Ülkemizin en önemli milli kuruluşlarından olan ÇAYKUR, son dönemdeki zararlarıyla adından söz ettirmişti. 2017 yılında 131 milyon lira kâr öngören kurum, 268 milyon lira zarara uğramıştı. Sayıştay’ın Çaykur Raporu’nda ise, kuruluşun kara geçmesi için, şu öneriler dile getirilmişti:

“Kuruluşun kârlı ve verimli bir yapıya kavuşması için, sorunların bir bütün halinde ele alınarak; satışların artırılması ve stok yükünün azaltılması, yaş çay yaprağı maliyetlerinin düşürülmesi, pazarlama ve satış maliyetlerinin gözden geçirilmesi, ayrıca nakit ve fon akışına önem verilerek finansman ihtiyacının azaltılması için çaba gösterilmesi gerekmektedir.”

Yorumlar (1)
Hüseyin durak 8 ay önce
Çay Kur genel müdürlüğüne en uygun kişinin Yusuf Ziya Alim olması gerektiğini düşünüyorum.Temiz,dürüst ve bir o kadarda çalışkan aklı selim bir insan.