Cep telefonu faturası taahhüt bitiminde abonelik yenileme işlemine dikkat!

Türkiye'de faaliyette bulunan GSM operatörleri yüz binlerce müşterisini zor durumu düşüren bir hileye başvuruyordu. GSM operatörlerinin abonelik süresinin bitiminin ardından ekstra ücret isteyerek abonelik süresini uzatma oyunuyla ilgili Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz açıklama yaptı.  

EKONOMİ 07.09.2019, 18:06
Cep telefonu faturası taahhüt bitiminde abonelik yenileme işlemine dikkat!

"Abonelik süresinin bitiminin ardından aynı ücretle paket yenileme işlemi yapılabilirsiniz"

Konuyla ilgili açıklama yapan  Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı  Yılmaz, "Taahhütlü aboneliklerde, taahhüt süresi bitmeden bir fatura dönemi öncesi tüketicinin bilgilendirilmesi zorunludur. Bu durumu abonelerine bildirmeyen ve abonelik süresinde 29-35 liraya hizmet almış tüketiciye süre bitiminde 69 lira ve üstü gibi yüksek bedeller ödetilmeye zorlanmaktadır. Yeni abonelik sürecinde tüketicinin son derece dikkatli olması gerektiği gerekmektedir" dedi.

"Alternatifsiz değilsiniz, yüksek bedel ödemeyin"

Aboneliği biten tüketicilerin yapması gerekenler hakkında da açıklama yapan Yılmaz, "Abonelik süresi dolan tüketicilere sanki başka bir alternatif yokmuş gibi yüksek bedellerle abonelikleri yenilenmeye çalışılmaktadır. Tüketici aynı GSM operatöründen hizmet almak zorunda değildir. Bu durumda sözleşmesini yenilemeyerek diğer operatörlerden fiyat aldıktan sonra kararını vermektedir. Tüketici kendisine önerilen yüksek bedelli abonelik sözleşmelerini imzalamadan önce, yasal haklarını bilmeli, piyasa araştırması yaptıktan sonra kararını vermelidir." diye konuştu.

Yorumlar (1)
Naciye 1 ay önce
Temizlik işi isdiyorum kamudan