Cep Telefonu Kullanıcılarına Kötü Haber- Tarifelere Zam Hakkında Yeni Gelişme

GSM firmaları tarafından tarifelerde uygulanan değişikliklerin abonelere SMS ile bildirilmesi gerektiğini duyuran Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından paylaşılan detaylara göre uygulanacak zammın daha öncesinden haber verilmesi gerektiğini bildirdi.

EKONOMİ 14.03.2019, 18:15 14.03.2019, 20:13 Kerim Solak
Cep Telefonu Kullanıcılarına Kötü Haber- Tarifelere Zam Hakkında Yeni Gelişme

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)  bir vatandaşın "İmzaladığım abonelik sözleşmesindeki tarife ücreti işletmeci tarafından yükseltilebilir mi?" sorusuna yönelik cevap verdi.

Milyonlarca vatandaşın başına bu olayın gelebileceği ifade edilerek detaylar BTK cevabında şu şekilde sıralandı;

"Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 9’uncu maddesi kapsamında işletmecilerin târife değişikliklerini yürürlüğe girmeden mâkul bir süre öncesinde abonelere kısa mesaj (SMS), arama veya posta ile duyurmaları koşuluyla tarifelerini değiştirebilme hakları bulunmaktadır"

Taahhütlü sözleşmenizden caymanız halinde İşletmeciler taahhüde aykırılığın oluştuğu döneme kadar aboneye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile aboneden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamını karşılaştırarak, abone lehine olan bedeli cezaî şart veya cayma bedeli olarak talep edebilmektedirler.

Diğer bir deyişle İşletmeciler, taahhütten caydığınız andaki sağlanan tüm indirimler ile taahhüdünüzü devam ettirmeniz durumunda ödeyeceğiniz ücretleri karşılaştırarak, daha düşük olan tutarı talep edebilmektedirler.

Taahhütlü sözleşme, karşılıklı edim içeren borç sözleşmesi hükmünde olup, sözleşme süresince iki tarafın da (abone ve işletmeci) sözleşme şartlarına uyması beklenir.

Elektronik haberleşme sektöründe taahhütlü sözleşmelerde abone tarafından borcun hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi hâlinde, abonenin işletmeciye karşı yerine getirmeyi yüklendiği edime cezaî şart ya da cayma bedeli denilmektedir.

Bu sebeple taahhüt süresi içerisinde aboneliğinizi sonlandırmak istemeniz, tarifenizi değiştirmek istemeniz, işletmeci değiştirmek istemeniz durumunda imza olunan taahhütname hükümleri çerçevesinde cezaî şart ya da cayma bedeli talep edilmesi söz konusu olabilecektir" denildi.

Yorumlar (0)