Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çiftçilere destek müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarımsal faaliyetlerin artırılması ve yerli üretimin canlandırılması için Hazine arazilerini kiraya verecek. Bakanlık, Mayıs 2018’ten bu yana 180 bin çiftçinin başvuruda bulunduğunu açıkladı.

EKONOMİ 26.09.2019, 11:43
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çiftçilere destek müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarımsal faaliyetleri artırmak, yerli üretim potansiyeli olan tarım ürünlerinin yetiştirilmesi konusunda yeni projeleri hayata geçirmeye başladı. Haberport.com'da yer alan son dakika habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2018 yılının Mayıs ayında başlatılan projeler için şuana kadar 180 bini aşkın çifti başvuruda bulundu.

Türkiye’de bu uygulama kapsamında en fazla başvurular Adana’dan geldi. Adana’daki projelere 14 bini aşkın kişi başvuruda bulunurken, Adana’yı ise 10.200 ile Hatay, 8900 ile Konya, 8073 ile İzmir, 7830 ile Muğla takip etti.

45 bin çiftçiye 497 milyon metrekare taşınmaz kiraya verildi

Proje başvuruları için gereken şartları sağladığı belirlenen 45 bin üretici için 497 milyon metrekare taşınmaz kiraya verildi. Başvuruda bulunan diğer çiftçiler içinse değerlendirmelerin sürdüğü belirtildi. Bakanlığın başlatmış olduğu projeye 46 ilde 23 milyon metrekare Hazine taşınmazı ilana koyuldu. Mevcut taşınmazın 13 milyon metrekarelik bölüm lavanta, gül, adaçayı ve kekik gibi bitkilerin yetiştirilmesi için kiralanırken bitki yetiştiriciliğinde en fazla başvurunun Balıkesir, Kütahya, Bursa ve Antalya’dan yapıldığı aktarıldı.

2.5 milyon metrekarelik arazi kiralandı

Tıbbi ve aromatik bitkilerin yanı sıra aronya, frenk inciri, hodan otu, ıtır, kızılcık, laden, maviyemiş, moringa çeşitlerinin de teşviklere dahil edilmesine karar verildi. Yerli üretimin artırılmasıyla 2018 yılında ceviz, fıstık, zeytin gibi ağaçlandırma maksadıyla 9.7 milyon metrekarelik Hazine arazisinin ilana çıkarıldığı görüldü.

Haberport.com' da yer alan güncel habere göre 2.5 milyon metrekarelik arazi kiralandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Ağustos ayında hayata geçirdiği yeni projedeyse taşınmazlar üzerine seracılık yapma girişiminde bulunan kooperatiflere emlak vergisi değerinin yüzde 1’inden 20 yıla kadar kiralama olanağı getirilmiştir. Ceviz ve badem başta olmak üzere ağaçlandırma ve tıbbi bitki yetiştiriciliğinin yanı sıra hayvancılığın da canlanması için Bakanlık 2023 yılına dek 200 milyon metrekare Hazine arazisini ilana çıkaracak.

Kaynak : https://haberport.com/ekonomi/devlet-ciftcilere-hazine-arazilerini-kiraya-vererek-tarimsal-faaliyetleri-h17939.html


Yorumlar (0)