CHP’li Erdoğdu SGK’nın 647 milyar TL açığı olduğunu söyledi! Rakamlarla SGK gerçeği!

SGK’ya çeşitli kalemler altında 16 yılda toplamda 448 milyar dolar para aktarıldı. Bütçeden SGK'ya yapılan transferler de her yıl artmaya devam ediyor. 2018 bütçesinde SGK'ya 150 milyar TL transfer yapıldı. 2003-2018 yıllarındaki SGK'nın açığına devlet katkısı da eklenerek gerçek açık rakamı hesaplanırsa, SGK açığı toplamda 647 milyar TL'ye ulaşmış görünüyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Milletvekili Erdoğdu, SGK hakkında akıl almaz rakamlar açıkladı…

EKONOMİ 12.08.2019, 15:24
CHP’li Erdoğdu SGK’nın 647 milyar TL açığı olduğunu söyledi! Rakamlarla SGK gerçeği!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, AKP döneminde SGK’nın geldiği nokta hakkında bazı rakamsal değerlendirmelerde bulundu. SGK’nın bir kara delik olduğunu söyleyen Erdoğdu, SGK’ya devlet bütçesinden aktarılan onca paraya rağmen 647 milyar TL açığının olduğunu iddia etti.

Aykut Erdoğdu, son 16 yılda SGK'ya bütçeden, 448 milyar dolar aktarıldığını açıkladı. Türkiye'nin toplam dış borç stokunun 453 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğdu, “Bu durum, bütçeden SGK'ya yapılan transferlerin, Türkiye’nin dış borç stoğu kadar olduğunu gösteriyor” dedi. SGK'nın resmi verilerine göre SGK 2019 yılında da en az 47 milyar TL açık verecek. Erdoğdu yaptığı açıklamada, SGK'nın gerçek açığını hesaplamak için devlet katkısını da dikkate almak gerektiğini vurguladı ve “Bütçeden SGK'ya yapılan transferler de her yıl artmaya devam ediyor. 2018 bütçesinde SGK'ya 150 milyar TL transfer yapıldı. 2003-2018 yıllarındaki SGK'nın açığına devlet katkısı da eklenerek gerçek açık rakamı hesaplanırsa, SGK açığı toplamda 647 milyar TL'ye ulaşmış görünüyor. Çeşitli kalemler altında SGK'ya transferin 16 yıllık toplamı ise 448 milyar doları geçti” dedi.

YÜZDE 14'Ü SİSTEM DIŞINDA

Sosyal güvenlik sisteminin sürekli açık verdiğini, bu açıkların finansmanının bütçeye yük oluşturduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Sürekli verilen açıklara karşın 2018 yılı verileri, 12 milyon yurttaşın, nüfusun yüzde 14'ünün sosyal güvenlik sisteminin kapsamı dışında olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Erdoğdu, Erken emeklilik uygulaması, prime esas kazancın düşük gösterilmesi, kayıt dışı istihdamın yüksekliği, prim tahsilat oranının düşüklüğü ve çıkarılan afların, sosyal güvenlik sisteminin gelirlerini azalttığını ifade etti.

Erdoğdu, AKP iktidarının bu sorunlar karşısında bulduğu çözüm, emeklilik yaşını kademeli olarak artırmak oldu. Prim gün sayısı nihai olarak 7200'e varacak şekilde yapılan artırımlarla emeklilik yaşına, 2048 itibarıyla bütün çalışanların ancak 65 yaşında emekli olabileceği bir düzenleme getirildi. Bu durum da, emeklilik koşullarını geriye yürütmek ve prim ödemelerini tamamlamış olanların emekliliklerini geciktirmek gibi bir sorun ortaya çıkardı” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK TİCARİLEŞTİ

Erdoğdu, 2003'te başlatılan, “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile kamunun harcamaları arttığını, bu program katkı payı altında yurttaşların sağlık hizmeti satın almalarının yasalaştırıldığını bildirerek, “AKP'nin programı, sağlık hakkını ticarileştirdi, sağlık harcamalarını üstlenen kesimlerin harcamalar içindeki yükünü ve sağlıktan para kazanan kesimlerin paylarını değiştirdi” dedi.

Hastanelerin geliri arttı

SGK'nın hastanelere yaptığı ödemelerin miktarının yüzde 571 gibi, toplam cari harcamalardaki artışın hemen hemen 200 puan üzerinde bir artış gösterdiğini belirten, Erdğdu, “Ailelerin cebinden hastanelere giden para miktarı ise yüzde 1389 gibi fahiş bir artış gösterdi. Hastanelerin yıllık gelirinde meydana gelen artış ile SGK'nın cari sağlık harcaması yükünde meydana gelen artışın neredeyse eşit olması, AKP'nin yaptığı dönüşümün özünün, sağlıkta yükü SGK'nın sırtına yıkarken, gelirleri hastanelere kanalize etmek olduğunu gösteriyor” dedi. Cari sağlık harcamalarından gelir elde eden taraflardan, ayakta bakım hizmeti veren doktorlar ile kliniklerin gelirindeki artışın yüzde 289 ile toplam harcamalardaki artış hızının 80 puan altında kaldığını belirten, Erdoğdu, “Eczane ve tıbbi gereçler satanların gelirindeki artış yüzde 230 ile çok daha düşük düzeyde gerçekleşti. Cari sağlık harcamalarından pay alanlar içinde geliri ortalamanın üzerinde artan tek taraf hastaneler oldu. Hastanelerin gelirleri yüzde 509 arttı” diye konuştu.

Yorumlar (7)
Adalet 7 gün önce
Mustafa rumuzlu CHP takıntısı olan zat sanırım uzayda yaşıyor. Bi cimerden sgkya sor hele bu haber doğru mu diye.. Hadi sor sor...
Ali 7 gün önce
https://indigodergisi.com/2015/10/sskyi-kim-batirdi/
Buyrun, bu adreste tablolar ve belgelerle ayrıntılı açıklamalar mevcut. Kılıçdaroğlu, Koalisyon ve erdoğan dönemi bugünkü ve o günkü dolar kurlarıyla karşılaştırılmış. CeHaPe diye başlayıp bunun iftira olduğunu söylemeden önce, buraya yazdığın vakti internetten araştırmaya ayırabilirsin. Kafanın içinde beyin yerine krem şanti var sanırım.
Barış 7 gün önce
16 yılda SGK nın geldiği durum ortada;

Hastaneler ne idi ne oldu?
Sağlık sistemi ne idi ne oldu?
İşsizlik maaşı,
Sigorta teşvikleri.... daha neler neler

Eğer öyle bir borç varsa en azından yatırımlara aktarılmıştır....

Eski dönemleri yaşayanların biz
Türkiye 7 gün önce
Mustafa adlı akepe hastası. Senin koca bir kafanın olduğu apaçık ortada biraz aklını mantığını çalıştırarak düşün be düşün..
Mustafa 7 gün önce
At bakalım CeHaPe denen terör hamisi parti at! Ufak at ya civcivler de yesin! CeHaPe nin işçi kıyımını örtmek için yalanlara ihtiyacın var.
Mustafa 7 gün önce
At bakalım CeHaPe denen terör hamisi parti at! Ufak at ya civcivler de yesin! CeHaPe nin işçi kıyımını örtmek için yalanlara ihtiyacın var.
Sedat 7 gün önce
Chp li vekile gunaydin demek lazim