CHP’li İlhami Özcan’dan çok çarpıcı istihdam açıklamaları ve EYT ile 3600 ek gösterge tepkisi!

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan’dan çok çarpıcı istihdam açıklamaları ve EYT ile 3600 ek gösterge tepkisi! Meclis kürsüsünde konuşan CHP’li Özcan, gençlerin umutlarını kaybettiklerini ve hiiç bir şekilde iş bulamadıklarını söyledi. 3 bin ön lisans sosyal güvenlik bölümü mezunu gençlerin ve 10.551 ziraat mühendisi, gıda mühendisi, veterinerin atama beklediklerine dikkat çeken Özcan ayrıca EYT liler ve 3600 ek gösterge kanun teklifi ile ilgili olarak, ‘’ Yine, emeklilikte yaşa takılanlar, herkese imkân tanınırken, bazı gruplara, cemaatlere oluk oluk kaynak akarken kendileri için düzenleme bekliyorlar. Yine, 3600 ek gösterge sözü verdiğimiz polislerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz, öğretmenlerimiz sizlerden gelecek sözü bekliyorlar." dedi.

EKONOMİ 26.06.2019, 16:36 26.06.2019, 18:40 probil
CHP’li İlhami Özcan’dan çok çarpıcı istihdam açıklamaları ve EYT ile 3600 ek gösterge tepkisi!

CHP’li İlhami Özcan, meclis kürsüsünde, atanamayan orman mühendisi, gıda mühendisi, veteriner ve güvenlik bölümü mezunu işsiz gençlerin rakamsal boyutlarına değinerek iktidarı eleştirdi. İstihdam konusunda çarpıcı açıklamalar yapan CHP'li Özcan, TBMM Genel Kurulu'nda genç işsizlik, atama bekleyen ziraat mühendisi, gıda mühendisi, veteriner hekimler ve Orman Genel Müdürlüğü'nün KPSS+ Mülakat ile alacağı belirtilen alımlarını hatırlatarak bu konuda çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Emeklilikte yaşa takılanlar için bir adım atılmaması bunun yerine bazı cemaat ve gruplara oluk oluk para akıtıldığını söyleyen Aygun, 3600 ek gösterge sözünün de tutulması gerektiğini söyledi. Tekirdağ Milletvekili, "Her şey güzel olacak." dedik ve her şey çok güzel oldu, geç de olsa İstanbul'da adalet yerini buldu; katkı koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bakın, gençlerimiz umutsuz, gençlerimiz üniversite bitiriyor ama ne özelde ne de kamuda iş bulabiliyor. 15-24 yaş grubunda yüzde 25,2 işsizliğimiz var. Bu demektir ki 4 gençten 1'i işsiz ama bir bakıyorsunuz, siyasi görevi sona eren eski AKP'liler kamu bankalarından kaymak görevler alıyorlar. Eski İçişleri Bakanı Aksu Vakıfbank’ta, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal Halkbank yönetim kurulu üyesi ama gençlerimize gelince kadro yok. 3 bin ön lisans sosyal güvenlik bölümü mezunu atama bekliyor. 10.551 ziraat mühendisi, gıda mühendisi, veteriner atama bekliyor. Orman mühendisleri KPSS engeline artık "Dur" diyorlar. Yine, emeklilikte yaşa takılanlar, herkese imkân tanınırken, bazı gruplara, cemaatlere oluk oluk kaynak akarken kendileri için düzenleme bekliyorlar. Yine, 3600 ek gösterge sözü verdiğimiz polislerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz, öğretmenlerimiz sizlerden gelecek sözü bekliyorlar." dedi.

Yorumlar (3)
Erkin Esen 4 hafta önce
Genç, yetişkin, yaşlı, herkeste var işsizlik halbuki. Adamakıllı deneyim olmayınca ve yaş ilerleyince, meslek seçiminde de özgürlük olmayınca işsizlik söz konusu tabii ki. İİBF mezunlarının çok artması ve memurluğa hevesin artması da ayrı bir sorun. İŞKUR bile diğer kurumlar kadar kaliteli değil bence. Sonuçta işverenlerin keyfine kalmış birçok şey. İşverene daha çok teşvik hatta ceza verilmeli. Adamakıllı planlama olmazsa daha çok çekeriz bu çileyi. Eleştirilmeyen sorunlar uzayıp gider böyle.
Gülcan 4 hafta önce
Verdikleri tepkiyi merak ediyorum sadece aval aval bakmislardir. Bunda ne var gibisinden
Şemsettin Yıldırım. 4 hafta önce
Bu ülkede yaşayan sadece din görevlileri,öğretmenler,polisler ve sağlık görevlileri mi var.Başka 3600 ek gösterge alacak veya haketmiş emeklilerimiz yok mu.Birazcık adil düşünün objektif şekilde 3600 ek gostergenin verilmesi lazım.