Çıraklık Eğitimi Alacak Gençlere 1602 Lira Harçlık Verilecek!

İşverenlerin ihtiyacı olarak ifade edilen nitelikli işgücü talebinin karşılanması kapsamında çıraklık eğitim alacak gençlere devletten 1602 lira harçlık verileceği ifade edildi. İşte detaylar.

EKONOMİ 05.10.2018, 08:22 05.10.2018, 11:01
Çıraklık Eğitimi Alacak Gençlere 1602 Lira Harçlık Verilecek!

Küçük işletmelerin uzun süredir sorunları haline gelen çıraklık sorunlarının üzeri örtülecek.

Bu kapsamda yıllardan beri eleman yetiştirmede büyük önem taşıyan usta- çıraklık dönemi yeniden canlanacak.

İşverenlerin ihtiyacı haline gelen nitelikli işgücü talebinin karşılanması için çıraklık eğitim alacak gençlere devlet tarafından aylık 1602 lira harçlık verilecek.

Diğer yandan proje kapsamında 8 ay süre ile mesleki eğitim verilecek.

Kurslara katılanların iş kazaları ve meslek hastalıkları gibi genel sigorta primlerinin de devlet tarafından karşılanabileceği duyuruldu...

Sanayicilerin çırak ihtiyaçlarının karşılanması amacında yeni programa start veren hükümetin, Türkiye sınırları içerisinde işverenlerin çırak ihtiyaçlarını göz önüne alacak ve bir envanter çalışması uygulayacak.

Bu kapsamda Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla Türkiye İş Kurumu il müdürlüklerine iletecek. İki yıl sürecek program kapsamında hem teorik hem de pratik eğitim bir arada uygulanabilecek.

Mesleki ve eğitimler kapsamında alınan işletmelerde stajyerler ve çıraklara verilecek devlet desteği 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde de devam edecek.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)