Çıraklık Eğitimi ve Stajyerlik Emeklilikten Sayılacak Mı? Açıklama Geldi

Çırak ve stajyerlerin merakla beklediği konuyla alakalı olarak yeni bir açıklama geldi. Çıraklık eğitimi ve stajyerliğin erken emekliğe olanak sağlayabileceğini ifade eden Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman konuyla alakalı olarak detayları paylaştı...

EKONOMİ 17.09.2018, 08:25 30.01.2019, 19:47
Çıraklık Eğitimi ve Stajyerlik Emeklilikten Sayılacak Mı? Açıklama Geldi

Milyonlarca çırak ve stajyerin merakla beklediği konuyla alakalı olarak yeni bir açıklama geldi.

Çıraklığın ve stajyerliğin erken emekliliğe olanak sağlayabileceğini ifade eden Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman açıklamasında ise teklif yasalaştığında emeklilikte çıraklık ve stajyerliğe başlangıç tarihinin dikkate alınabileceğini söyledi.

Yüz binlerce kişiye erken emekliliğin yolunu açacak olan yasa teklifine yönelik olarak sorulara cevap veren Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman açıklamasında ise; TBMM'ye sunulan çırak ve stajyerler için hazırlanmış yasa teklifleri incelendiğinde, mağduriyetin sona erebilmesi için iki farklı yöntem üzerinden tasarlandığını sözlerine ekledi.

Konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada ise;

Bunlar içerisinden ilki çırak ve stajyerlerin meslek eğitimleri aldıkları dönemde sigorta girişlerinin emeklilik kapsamına giriş olarak kabul edilerek daha erken emekli olunmasının sağlanmasıdır.

Ayrıca bunlardan diğer ise çırak ve stajyerlikte geçen sürelerin borçlandırılmak suretiyle SGK girişlerinin geçerli olmasına yöneliktir.

Türkiye'de çalışma hukuku, 14- 15 yaş aralığında olanların çocuk işçi, 15- 18 yaş aralığında olanların ise genç işçi, 18 yaşından büyük olanların ise işçi statüsünde çalışabileceğini ifade eder.

Yasal kapsamlar olarak genç veya normal işçilerin bir günlükte olsa herhangi bir iş yerinde çalışmaya başlaması durumunda SGK kapsamına alınması mecburdur.

Diğer yandan 16'lı yaşlara erişen mesleki eğitim ve öğretimde haftanın ortalama üç gününü iş yerinde çalışarak geçiren çırak ya da stajyerin çalışmasının, sadece iş kazası ve meslek hastalığı açısından kabul edilmesi, emeklilik açısından kabul edilmemesi hukuksal olarak önemli hak kayıplarına yol açmaktadır.

2008 yılında 5510 sayılı kanunla gelen güncel yaş haddi değişikliğe yürürlüğe girmeden daha erken emekli olunması için içlerinden tanınmış kişilerin aile ve yakınlarının yer aldığı bebek yaşta sigortalı yapılanlara hem SGK tüm halk tanık olmuştur.

16'lı yaşlara gelen ve haftanın üç gününün iş yerinde geçiren gerçek emekçi çıraklar ve stajyerlere erken emeklilik hakkı verilmesi anlamsız kalıyordur ve haksızlıklara yol açıyor.

Son 15 yıl içerisinde yapılan söz konusu düzenlemelerle beraber SGK alanında pek çok mağduriyetin önüne geçilmesi hedeflenmişti.

Çıraklık ve staj dönemlerinde yapılan çalışmaların emeklilikte dikkate alınmaması ve emeklilik süresi nedeniyle yüzbinlerce çalışanın mağduriyetine yol açıyordu.

Meclise sunulan yasa teklifleri kapsamında Türkiye'de yüz binlerce mağdur sorunlarının dikkate alınması gerekmektedir.

Bu sayede emekli olurken çıraklık ve staj dönemlerinin dikkate alınması nedeniyle ortaya çıkan sorunların son bulacağı yasa teklifinin komisyonda görüşülerek vatandaş lehine bir an önce karara bağlanması milletin ve mağdurların doğal beklentisi haline gelmiştir.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) gibi yüz binlerce çırak ve stajyerin de hak kayıplarını ortadan kaldıracak yeni yasa tekliflerini ve düzenlemeleri aktarmaya ve değerlendirmelerimizi kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz...

Yorumlar (6)
kofti 1 yıl önce
bir an önce çıksa iyi olur bu konu ile maduruz
Konyalı Kadir Kapıcı 1 yıl önce
Bir an evvel çıksın bayadir herkes bekliyor
Mehmet Ethem 1 yıl önce
Çıraklar haftanın 1 günü okula diğer 5 günü işyerlerinde çok zor koşullar altında çalışmaktadırlar. Dolayısıyla geriye dönük borçlanmayı avukatlar ve diğerleri değil ilk başta annesinin ak sütü gibi hak eden çıraklardır. Bu da böyle biline. Mağduriyetimizin ve adaletsizliğin giderilmesi için ilgililere duyurulur.
Adalet 1 yıl önce
SGK geriye dönük borçlanma en son avukatlara ve birkaç meslek grubuna çıkarıldı. Ancak çıraklar haftanın 1 günü okula gidiyor diğer 5 günü işyerlerinde günde 10 saatten fazla çok zor koşullar altında tam zamanlı çalışma şartlarından daha fazla çalışmaktadırlar. Dolayısıyla geriye dönük borçlanmayı ilk başta annesinin ak sütü gibi hak eden çıraklardır. Bu da böyle biline. Bu düzenleme ne ayete ne sünnete ne anayasaya uymaz mağduruz Hakim Bey bu adaletsizliği düzeltin. İlgililere duyurulur.
Adem 13 ay önce
Heyecanla bekliyoruz
ibrahim 6 ay önce
Gaz alma çalışmaları,hepsi yalan arkadaşlar hiç birini doğruluğu yok benim 1991 EML den sigorta başlangıcım var bu başlangıc sigorta hizmet başlangıcı sayılmıyor 1993 te resmi işe giriş primim var.Resmi başlangıç olarak sayılan bu yanı.Okuldakini saymayın ilk resmi prim başlangıcı su an geçerli inanmayan ALO 170 i arasın,işçinin tazminatına bile göz dikildi,hiç bir kanun falanda yok sadece görüşülsün diye dilekçe var o kadar..gaz alma çalışmaları bunlar 05/07/2019 tarihinde Alo 170 i arayarak gerçeği öğrendim..burda yazılanlar hikaye onaylanan bir şey yok..İmza çalışmaları yapıldı meclise sunuldu evet sadece sunuldu ..sıra gelirse tabi..sadece belli meslek gruplarına staj dönemini borçlanma hakkı var gerisi sinek kaydı traş...