Cuma Günü Son! O Banknotlar Artık Tedavülden Kalkıyor!

Avrupa Birliği Merkez Bankası tarafından alınan karara göre artık 500 Euro'luk banknotlar tedavülden kalkıyor. Terör örgütleri ve kalpazanlar tarafından sıklıkla sahte para basımında kullanıldığı için 17 Avrupa ülkesi tarafından 26 Ocak'ta kaldırılan banknotlar Almanya ve Avusturya`da da 26 Nisan tarihinden sonra tedavülden kalkacak.

EKONOMİ 22.04.2019, 10:08
Cuma Günü Son! O Banknotlar Artık Tedavülden Kalkıyor!

Terör örgütleri ve kalpazanlar tarafından sıkça kullanılan ve halk tarafından tercih edilmeyen 500 euroluk banknotların 17 yıllık varlığı cuma günü son bulacak. AvrupaMerkez Bankası Konseyi, terör finansörleri ve kalpazanlarla mücadele etmek ve vergi kaçakçılığını önlemek için paranın tedavülden kaldırıldığını açıkladı.

Piyasasa 254 Milyar Değerinde Banknot Dolaşıyor

AB Merkez Bankası Konseyi, 2019 yılı Mart ayı itibariyle dünya piyasalarında 254 milyar euro değerinde 509 milyon adet 500 euroluk banknot bulunduğunu açıkladı.Banka, 500 euroluk banknotların günlük hayatta kullanılamayacağını ancak elinde 500 euroluk banknot bulunanların kendi ülkelerinin merkez bankalarından her zaman bozdurma ve takas yapma imkanına sahip olduğunu açıkladı.

Yorumlar (0)