Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem'den ÖTV'de İndirim Sinyali

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem ÖTV ile alakalı olarak yaptığı açıklamada indirim sinyali verdi. Ertem yaptığı açıklamada; "Enflasyon beklentilerini düşüreceğiz. Temel makrolardan faiz ve kura kadar olumlu etkisi olacaktır. Bunları kullanmaktan çekinmemeliyiz" dedi.

EKONOMİ 20.04.2018, 10:48
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Ertem'den ÖTV'de İndirim Sinyali

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem ÖTV'ye yönelik olarak açıklamalarda bulundu.

Ertem yaptığı açıklamada ÖTV'de indirim yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Cemil Ertem'in açıklamalarından satır başları;

2018 yılı içerisinde yüzde 7'lik oranın üzerinde büyüme beklemekteyiz. Seçimlere rağmen büyüme temposunda herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Petrol fiyatlarında yaşanan sürekli artışa yönelik olarak maliye ve para politikası ile çift haneye yükselen enflasyonda beklentilerimizi tek haneye düşürebilecek araçalr bulunmakta.

Ayrıca KGF'de ihracat kredilerinde 14 milyar liralık limitten 8 milyar Türk Lirasına kadar yakın kredi kullanıldırıldı. Söz konusu ihracatın 2018 yılında tempolu olarak artabielceğini işaret ediyor.

Petrol fiyatlarının sürekli yükselmesine yönelik olarak enflasyon beklentilerinde bozulmadan bahsedilmekte. Ayrıca petrolda 70 dolar seviyesinde katılık olduğu süreçte maliye politikasında atacağımız adımlar olacaktır.

Fiyatların eksikliği olmayan alanlkarda ÖTV indirimleri bütçelerde büyük oranda olumsuz etkiler doğurmaz.

ÖTV indirimlerinde enflasyon beklentilerini düşürebiliğriz. Temel makrolardan faiz ve kurlara kadar büyük oranda etkisi olacaktır. Bunları kullanmaktan asla çekinilmemelidir.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)