Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yeni Ekonomi Düzenlemesi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde daha hızlı kararlar almayı sağlayacak şekilde Ekonomi yönetiminin yeniden yapılanacağı ifade edildi. Ayrıca Hazine ve Maliye ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Ticaret Bakanlıkları olarak 3 yerde bütünleşeceği belirtildi.

EKONOMİ 26.06.2018, 10:34 26.06.2018, 10:46
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yeni Ekonomi Düzenlemesi

24 Haziran 2018 seçimlerinin sona ermesiyle beraber; ekonomide yeni yönetim dönemi başlıyor.

Söz konusu yapılanmayla ekonomide netlik ve büyüme esas alınacak. Yeni yönetim modelinde ekonomi yönetimi; üretim, finans ve ticaret sacayaklarına oturtulacak.

Yeni modele göre, etkin bir koordinasyon için ekonomi yönetimini oluşturan bakanlıkların yapısında ve faaliyet alanlarında değişikliğe gidileceği ifade edildi.

Karar Gazetesi'nin haberine göre; ekonomi alanında 6 olan bakanlık sayısının 3 indirileceği planlanıyor.

Ayrıca bununla beraber 16 yılda 3 kattan fazla artan milli geliri vizyon projelerinin ekonomik canlılık kapsamında sadeleşeceğine vurgu yapıldı.

Diğer yandan Başbakan Yardımcılığına bağlı Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı ile bir arada olacağına yer verildi.

Söz konusu detaylara göre;Maliye Bakanlığının adı da 'Hazine ve Maliye Bakanlığı' olarak değiştirilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı 'Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı' adıyla birleştirileceği ifade edildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)