Cumhurbaşkanlığından Milyonlarca Emekliyi İlgilendiren Çalışma

Cumhurbaşkanlığı tarafından milyonlarca emekliyi ilgilendiren bir çalışma başlatıldı. Cumhurbaşkanlığının bu projesi kapsamında katılım sigortacılığını teşvik eden mevzuat ve kurumsal altyapı oluşturulacak ve “faizsiz emeklilik sistemine” yönelik ürün ve hizmet çeşitliliği de artırılacak. Tüm bunların yanı sıra faiz hassasiyeti taşıyanlar için emeklilik yatırım fonlarının oluşturulacağı belirtildi.

EKONOMİ 19.09.2019, 12:41
Cumhurbaşkanlığından Milyonlarca Emekliyi İlgilendiren Çalışma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında "faizsiz finans ürünlerine yönelik güçlü talep potansiyeline" dikkat çekti. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi de konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma başlattı.

EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI OLUŞTURULACAK

Konu ile ilgili olarak Sabah Gazetesinden Hazal Ateş'in aktardıklarına göre katılım sigortacılığını teşvik eden mevzuat ve kurumsal altyapı oluşturulacak. Geliştirilecek yeni stratejiyle "faizsiz emeklilik sistemine" yönelik ürün ve hizmet çeşitliliği de artacak. Faiz hassasiyeti taşıyanlar için katılma hesaplarına, altına, katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senedi, altın-kıymetli madenlere, kira sertifikalarına dayalı emeklilik yatırım fonları oluşturulacak.

Hükümet tarafından 2025 yılına kadar katılım finansın bankacılık varlıkları içindeki payını yüzde 15 seviyesine çıkarmayı hedeflenirken katılım bankacılığının yeni dönemde küresel finans pazarından daha fazla pay alacağı ifade edildi.

Kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz finansman yöntemlerini kullanmalarına yönelik yasal altyapı çalışması tamamlanacak ve faizsiz bankacılıkta danışma komitesi kurulacak. Bunun ardından faizsiz finans alanında ürün-hizmet çeşitliliğinin artırılması için düzenlemeler yapılacak.

Yeni dönemde faizsiz finans sisteminin Türkiye'nin finans sistemindeki yeri güçlendirilecek. Katılım bankacılığının yaygınlaştırılması amacıyla yeni iş modeli- pencere sistemi uygulamasına yönelik düzenleme yapılacak. Yeni dönemde kira sertifikası ihraçlarının kamu yatırımlarının finansmanında da kullanımı artırılacak. Faizsiz finans denetim standartları oluşturulacak. Emtia murabahası işlemleri yurt içinde gerçekleştirilebilecek. Bunun için kira sertifikasına, elektronik ürün senedine veya hisse senedi portföyüne dayalı platformların oluşturulması sağlanacak. Faizsiz finans kurumsal yönetişim sistemi tesis edilecek ve uluslararası uygulamalarla uyumlaştırılacak.

Yorumlar (0)