Dar gelirli aileye 40 bin TL ev yardımı yapılıyor!

Dar gelirli aileye 40 bin TL ev yardımı yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara bazı destek ödemeleri yapılıyor. Bu ödemelerden biri de ev yardımı. 2020 yılında 40 bin TL olarak kararlaştırılan ev yardımından dar gelirli aileler faydalanabiliyorlar. Peki, ev yardımının şartları nelerdir?

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası dar gelirli vatandaşlara bin TL pandemi destek yardımı yapıldı. Bunun dışında normal dönemlerde de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Ev yardımı da bunlardan biri. Salgın sonrası 40 bin TL’ye kadar çıkan ev yardımından başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar faydalanabiliyorlar. Peki, kimlere ev yardımı yapılıyor? Ev yardımı başvuru şartları nelerdir?

Bakan Selçuk açıkladı

Bakan Selçuk daha önce ev yardımına ilişkin açıklamalarında, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik barınma yardımlarımız kapsamında betonarme ev yapımına ilişkin bir hanenin alabileceği azami destek tutarını 25 bin liradan 40 bin liraya, ev onarımında ise hane başına azami 15 bin liradan 20 bin liraya çıkardık. Ayrıca prefabrik ev yapımı yardımı kapsamında bir hanenin alabileceği azami yardım tutarını da 20 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Daha önce 3 bin lira olan, afet olayları sonrasında yapılan ev eşyası yardımlarımızı 5 bin lira olarak revize ettik.” dedi. Bu açıklamalar üzerine ev yardımlarından kimlerin faydalanabileceği merak konusu oldu.

Kimler faydalanabilir?

Bakanlığın dar gelirlilere sağlamış olduğu ev yardımından oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyor. Dar gelirlilere bu yardım daha çok kırsal alanda kendilerine ait evlerde ikamet eden ihtiyaç sahibi hanelerin evlerindeki yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yapılıyor. Yardıma başvurmak isteyenlerin ise 18 yaş üstü olması ve hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olması gerekiyor.

Ev yardımına başvuru nasıl yapılır?

Ev yardımlarından faydalanmak isteyen vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına şahsen giderek başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.